Farklı lif tipleriyle üretilen lamine kumaşların performansının incelenmesi
Investigation of the performance of laminated fabrics produced with different fiber types
- Tez No: 223962
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALE KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknik tekstil üretimi, Türk tekstil sektörünün Uzak Dogu ve Asya'daki ülkeler karsısında rekabet sansının artırılması ve katma degeri yüksek ürün elde edilmesi için büyük önem arz etmektedir. Teknik tekstiller içinde arastırma ve yeniliklere açık bir ürün gurubunu olusturan lamine kumaslar ile su geçirmezlik ve nefes alabilirlik elde edilebilmektedir. Su geçirmez, nefes alabilen kumaslar yagmur ve rüzgara karsı koruma saglarken, terin nem buharı seklinde atmosfere iletilmesini de saglamakta ve bu sayede giysiyi giyen kisinin kuru, serin ve rahat kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu tür ürünlerde özel filmler kullanılmaktadır. Su geçirmez nefes alabilir kumaslar üzerine yapılmıs çalısmalar daha çok dokuma kumaslar üzerinde yogunlasmıstır. Örme kumasın bosluklu yapısı ve esnemeye olan meyli dolası ile tercih edilmedigi görülmüstür. Bunda kuskusuz outdoor dedigimiz dısarıda giyilen ve özellikle kıs sartları gibi kötü hava kosullarında giyilen giysi tasarımlarına agırlık verilmesinin de etkisi vardır. Bu çalısmada, T-sört, spor forması ve spor kıyafetleri gibi giysiler ile daha çok tıbbi kullanımlar gibi endüstriyel uygulamalarda kullanılabilecek son ürünlere yönelik olarak üretilen lamine örme kumasların performansı arastırılmıstır. Bu kapsamda; viskon, polyester, pamuk ve bambu ipliklerinden üretilen süprem örme kumasların, birer yüzeyleri, aynı incelikte fakat farklı yogunlukta su geçirmez ve nefes alabilir poliüretandan filmler ile lamine edilmistir. Baglayıcı olarak ısı etkisi ile eriyen katı haldeki reaktif poliüretan yapıskan kullanılmıstır. Hazırlanan numuneler fiziksel özellikleri ve konfor performansları açısından test edilmistir. Yapılan deneyler ile elyaf türü ve farklı membran tipinin örme kumasta yarattıgı etki karsılastırmalı olarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Technical textile production plays a significant role for the competitive power of Turkish textile sector against Far Eastern and Asian countries for products with high added values. Laminated fabrics are convenient for investigation and innovation amongst the technical textiles by using their water-proofness and breathability. Waterproof breathable fabrics provide complete protection against rain and wind while allowing the perspiration to be transmitted into the atmosphere in the form of moisture vapor. This helps the wearer to remain dry, cool and comfortable. Specialty films are used in these products Studies related with the waterproof and breathable fabrics are focused on woven fabrics. Knitted fabrics are not preferred because of the spaced structure and flexibility. Outdoor clothes and bad weather garments are the main reasons of this situation. In this study, we are examined the knitted laminated fabrics performance related with the sports wear, T-short end uses etc. and industrial applications such as medical end uses. Within this scope, one side of the jersey knitted fabrics produced with viscose, polyester, cotton and bamboo yarns are laminated with the waterproof and breathable polyurethane membranes which have the same fineness but different densities. Solid reactive polyurethane hot melt adhesives, melting by the action of heat, are used in this lamination as binders. Prepared samples are tested for physical properties and comfort performances. The effects of fiber types and different membranes on knitted fabrics are analyzed comparatively by the results of tests.