Sayısal nivolar ve ölçme hassasiyetlerinin karşilaştırılması
Digital levels and comparison of measurement precision
- Tez No: 327062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gerek mühendislik projelerinin uygulamasında gerekse bilimsel çalışmalarda yüksek doğruluk gerektiren yükseklik ölçmelerinde talep edilen ((±0.5mm)??km) doğrulukları karşılayacak tek jeodezik yöntem presizyonlu geometrik nivelman tekniğidir. Presizyonlu geometrik nivelmandan beklenilen doğrulukların elde edilebilmesi için uygun ölçme donanımı yanında uygun ölçme modelinin de uygulanması gerekir. Bu çalışmada presizyonlu geometrik nivelmanın ölçme donanımları, presizyonlu ölçme modeli, fonksiyonel model ve hata kaynakları hakkında bilgilere yer verilmiştir. Özellikle, 1980'li yılların sonlarında üretilmeye başlayan ve her geçen gün geliştirilen sayısal nivoların yapıları ve geometrik nivelmanda sağlamış olduğu avantaj ve dezavantajlardan söz edilmiştir.Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampus alanı içerisinde oluşturulan 4 kenardan oluşan bir nivelman test ağında, Wild N3 (fenklajlı) ve 2 adet 3 m'lik invar mira, Zeiss Ni2 (otomatik) ve 2 adet 3 m'lik invar mira ve Topcon DL 101C (sayısal) ve 2 adet 3 m'lik barkodlu invar mira kullanılarak 5 gidiş-5 dönüş olmak üzere toplam 10 ölçü yapılmıştır. Ölçmeler sonucu elde edilen yükseklik farkları kendi içlerinde karşılaştırılarak her bir nivo ve donanımının ölçme doğrulukları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Both applications of engineering projects and scientific researches, in height determination in which a very high accuracy of (±0.5mm)??km is required and this can be achieved by the precision geometric leveling. In order to obtain this expected high accuracy, in precision geometric leveling both appropriate measurement instrument and measurement model should be use. In this study, with precise geometric leveling measurement equipments (levels and rods), calibration of the measurement and functional models and precise leveling and sources of error especially digital levels which is began in 1980?s and developed day by day, have been explained.In this study, a leveling test network which has 4 lengths has been established in Selcuk University Alaeddin Keykubat Campus area. 10 times measurements have been completed (5 forward- backward by the Wild N3, invar rod 3 meter long, Zeiss Ni2, invar rod 3 meter long, and Topcon DL101C, invar barcod rod 3 meter long. Obtained height differences have been compared with each other and standard deviations were calculated for each measurement equipments