Geotekstil donatılı zemin istinat duvarları ile yamaçlarda stabilitenin arttırılması
Increasing slope stability with geotextile reinforced earth retaining walls
  1. Tez No: 223996
  2. Yazar: DUYGU KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE İNCECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın konusu olan inceleme sahası Yalova İli, Sugören Köyü, Yalova?Bursa Karayolunun 13km?14km arasında, söz konusu karayolunun geliş ve gidiş yönleri arasında yer almaktadır. İnceleme sahasında etkin bir stabilite problemi mevcut değildir. Ancak sahanın bulunduğu bölgeden geçen Yalova?Bursa Karayolunun yapımı sırasında ve sonrasında zaman zaman stabilite problemleri yaşandığı bilinmektedir. Bu sebeple inceleme sahası ve yakın çevresinde arazi çalışması yapılmış, bölgeyle ilgili farklı çalışmalar, sondajlar ve numuneler üzerinde yapılan deneyler incelenerek saha ve çevresinde meydana gelen/gelebilecek olan stabilite problemlerinin nedenleri araştırılmış, ve karşı önlemler tartışılmıştır. Ayrıca geotekstillerin tipleri, özellikleri, kullanım alanları araştırılmış ve bu vaka analizi üzerinde geotekstil donatılı zemin istinat duvarlarının yamaç stabilitesine etkisi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The survey field of this study is located on 13km-14km Yalova-Bursa highway, near the village of Sugören in the province of Yalova. There is not any problem concerning the stability in the survey field. However, it is known that there have been certain stability problems at the time of the construction of Yalova-Bursa highway, which passes through the survey field, and its afterwards. For this reason, in this study a field survey is carried out on the survey field and its nearby areas. The reasons for the occurrence or possible occurrence of stability problems are investigated through experiments on samples, boreholes and various surveys on the above-mentioned area and the precautions against these problems are discussed. Also, the types of geotextiles, their features, areas of practice are investigated and the effect of geotextile reinforced earth retaining walls to increase the stability of slopes on this study case.