Development of an electrical machines analysis and optimum design software package
Elektrik makinalarının analiz ve optimum tasarımı için yazılım paketi geliştirilmesi
  1. Tez No: 224011
  2. Yazar: YILMAZ GÖYNÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, üç faz ve tek faz endüksiyon motorları ile anahtarlamalı relüktans motorlarının analizi için üç farklı program geliştirilmiştir. Programlar Pascal ve C++ programlama dilleri kullanılarak yazılmıştır. Motorların perfor-mans hesaplamalarında analitik metotlar kullanılmış ve bu metotların güvenir-liliği test edilmiştir. Ayrıca, bu programların, ağırlık veya herhangi bir tanımlı hedef fonksiyonunu en aza indirgeyerek, bir takım performans, malzeme ve üretim kısıtlamalarını karşılayan optimum motoru tasarlama kabiliyetleri vardır.Bu çalışmada ayrıca, farklı tip motorların tasarımı için uygun eniyileme meto-du elde etmek için, bir eniyileme aracı kullanılmıştır.Geliştirilen yazılım farklı ticari motorlar üzerinde denenmiştir. Sonuçlar, programların performans hesaplamalarının ve eniyileme algoritmalarının iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different programs are developed for the analysis of the three-phase induction motor, single-phase capacitor type induction motor and switched reluctance motor. The programs are developed by using Pascal and C++ programming languages. In the performance calculations of mo-tors, analytical methods are used and these methods are tested for accuracy. These programs have also capabilities to design an optimum motor, which meets a set of performance, material and manufacturing constraints while minimizing the weight or any other defined objective function.In addition, in this study, an optimization tool is used to obtain an appropri-ate optimization method for the design of different types of motors.The software is tested over different commercial motors. The results illu-strates that the performance calculations and optimization approach of the programs lead to good results.