Superfast responsive, tough organogels based on butyl rubber
Butil kauçuk esaslı hızlı cevap veren dayanıklı organojeller
  1. Tez No: 224058
  2. Yazar: DENİZ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı, uygulama odaklı yüksek derecede dayanıklılıga sahip yani 100 %mekanik deformasyona dayanıklı ve dısardan gelen uyarılara hızlı cevap veren yumusakbir malzeme olarak tanımlanan ideal bir jel hazırlamaktır.Bu amaçla, donmus benzen çözeltilerindeki butil kauçugunun (PIB) kükürt monoklorür(S2Cl2) ile çapraz baglanmasıyla makrogözenekli organojeller hazırlandı. Bu sekildebenzersiz mekanik özelliklere sahip hızlı cevap veren jelleri sentezlerken stratejimizkriyojellesme tekniginin varolan jellesme sistemine uygulanmasıdır. Böylelikle butilkauçugunun çapraz baglanma reaksiyonları, reaksiyon sisteminin donma noktasınınaltındaki sıcaklıklarda gerçeklestirildi. Çapraz baglayıcı konsantrasyonunun, jelhazırlama sıcaklıgının ve jellesme sisteminin sogutma hızının jel özellikleri üzerine etkisiarastırıldı. Jeller, mekanik ve sisme özellikleri yoluyla karakterize edildi.Mekanik test sonuçlarına göre, donmus PIB çözeltilerinden hazırlamıs jeller çokdayanıklı; herhangi bir kırılma gerçeklesmeden 100 % deformasyona kadarsıkıstırılabilirler. Üstelik, sıkıstırılmıs jel iyi çözücü ile temas ettiginde hemen orijinalseklini alıyor. Jellerin ayrı ayrı toluen ve metanoldeki sisme- büzülme döngülerinintersinir oldugu yani kısa bir tekrar sisme periyotundan sonra orijinal sekline veagırlıgına döndügü de görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to prepare an ideal gel from the point of view of application,that is, a soft material exhibiting both a high degree of toughness, i.e., a mechanicalstability up to about 100 % strain and a fast response rate against the external stimuli.To achieve this aim, macroporous organogels were prepared by crosslinking of butylrubber (PIB) in frozen benzene solutions using sulfur monochloride (S2Cl2) as acrosslinking agent. Our strategy to synthesize such fast responsive PIB gels with uniquemechanical properties is the application of the so-called ?cryogelation technique? to thepresent gelling system. Effects of the crosslinker concentration, gel preparationtemperature and the rate of cooling of the gelation system on the gel properties wereinvestigated. The gels were characterized by means of their mechanical and swellingproperties.S2Cl2 was found to be an efficient crosslinking agent even at very low reactiontemperatures up to -22oC and at crosslinker ratios down to about 0.9 mol S2Cl2 / molinternal vinyl group on PIB. The rate of cooling of the gelation system was found to bean important parameter determining the gel properties.The results of the mechanical tests showed that, the gels prepared from frozen PIBsolutions are very tough; they can be compressed up to about 100 % strain without anycrack development. Further, the compressed gel immediately swells in contact withgood solvents to recover its original shape.