Düşük doz hızlı (I-125, pd-103) brakiterapi kaynaklarının geometrisindeki değişikliklerin doz dağılımına etkisinin egsnrc monte carlo kodu kullanılarak incelenmesi
Investigatig effect of geometrical variations of low dose rate (I-125, pd-103) brachytehrapy sources on dose distribution using egsnrc monte carlo code
- Tez No: 224114
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURULLAH KUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
LDR brakiterapi kaynakları kanser tedavisinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Gerek mevcut kaynaklar gerekse yeni üretilen kaynaklar çoğunlukla simülasyon metodları ile incelenmektedir. Bugüne kadar bunlar hakkında pekçok veri elde edilmiştir. Doz hesaplarında istatistiki hata kaynakları ortaya konmakla birlikte bazı faktörlerin buna katkısı henüz netlik kazanmamıştır.Kaynakların geometrilerinde olabilecek değişikliklerin doz üzerindeki etkisini açıkça ortaya koyan yeterli düzeyde çalışma bulunmamaktadır. Oysaki hata kaynakları içinde geometri etkileri önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada birbirinden oldukça farklı geometrilerde üç ticari kaynak modellenmiştir; kullanılan Amersham Model 6711 125I, Theragenic 200 103Pd ve ImagynSeed 125Ikaynakları birbirinden çok farklı geometrileri ile geometri etkilerinin tüm brakiterapi kaynakları için geçerli oluğunu sınama imkanı tanımıştır. bunların uygulamalarda meydana gelebilecek geometri değişimleri saptanarak su fantomunda hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Geometrisi değişen kaynaklar ile elde edilen veriler, bu alanda kabul edilen orjinal kaynaklar kullanılarak elde edilen değerlerle kıyaslanmıştır. Neticede geometri değişimlerinin doz üzerinde önemli etkileri olduğu ortaya konmuştur. Her ticari kaynağa ait geometri değişimlerinin ve dozdaki değişim oranlarının birlikte verilmesi gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
LDR brachytherapy sources are widely used for cancer treatments. Generaly current sources and new designed sources are researched by using similation methods. So far large amount of data have been acquired about theese sources. However contribute of some factors to statistical deviations are not known well although statistical errors have been commonly calculatedThere is no sufficent data to explane detailed effects of probable geometrical variations on dose values. Whereas geometrical effects are momentous in error sources. In this study, three commerical brachtherapy sources which have different geometrical properties have benn modelled in similation code. Amersham Model 6711 125I, Theragenic 200 103Pd and ImagynSeed 125I sources were used to examine the mentioned effects are efficient for all geometries of the sources. Geometrical variations have been designed in variant sources and dose calculated in water phantom. Acquired data from variant sources have been normalised to data of original sources. At last , it was shown that geomtetrical effect are important on dose distribution. It is offered that geometrical variations and variation fractions of dose should be given with every brachytherapy sources