Elektromanyetik uyumluluk ve alçak gerilim test laboratuvarı kurulumu ve akreditasyonu için altyapı çalışmaları
Preparing to establish an electromagnetic compatibility and low voltage directive test laboratory and its acreditation
- Tez No: 224119
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Elektrikli ve elektronik cihazlar çoğu kez istenmeyen RadyoFrekans (RF) enerji üretirler. Bütün dijital cihazlar diğer elektriklicihazlara kasti olmayan girişime sebep olma potansiyeline sahiptir.Elektromanyetik uyumluluk (ElectroMagnetic Compatibility: EMC),bir cihaz, alet veya sistemin, kendi elektromanyetik ortamında, buortama tolerans dışı elektromanyetik bozulmaya yol açmadan vebelirli bir seviyedeki elektromanyetik bozulmalardan etkilenmedençalışabilme yeteneğini ifade eder. Elektromanyetik uyumluluğunkontrolü artan bir gerekliliktir. Tasarım metotlarının doğruuygulanması güvenilir operasyona, risk sorumluluğunu en azaindirgemeye, proje zamanını indirgemeye ve düzenleyicistandartlara uyuma yardımı garanti eder.Bu çalışmada EMC ve LVD test tipleri, ilgili standartlar, EMCve LVD test laboratuvarının kurulumunda ihtiyaç duyulan testortamları, cihaz ve aksesuarlar araştırılmıştır. Böyle bir laboratuvarelektrikli ve elektronik cihazların EMC ve LVD testlerini AvrupaStandartlarına (EN) tam uyumlu olarak yapabilecektir.
Özet (Çeviri)
Electrical and electronic products often (unexpectedly)produce radio-frequency (RF) energy. Every digital device has thepotential of causing unintentional interference to other electricaldevices. Control of electromagnetic compatibility (EMC) is anincreasing necessity. EMC is the capability of electrical andelectronic systems, equipment, and devices to operate in theirintended electromagnetic environment within a defined margin ofsafety and at design levels or performance without suffering orcausing unacceptable degradation as a result of electromagneticinterference. Correct application of design methods ensuresreliable operation, minimizes liability risk, reduces projecttimescales, and helps meet regulatory requirements.In this work; types of EMC and LVD tests, relevant mainstandarts, test facilities and what kind of rooms, measurementdevices and accesories will be needed to establish an EMC andLVD tests labarotories are studied. Laboratories like these will dothe fully-compliant EMC and LVD tests of electrical and electronicproducts in accordance with the European Norms.