Baklada büyüme ve besin elementlerinin alınım dinamiği ile bunların verimle ilişkisi üzerine araştırmalar.
Research on broad bean growth and nutrient uptake dynamic with relation to yield
  1. Tez No: 224142
  2. Yazar: IHSANULLAH DAUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Baklada bazı büyüme parametrelerinin (bitki boyu, yandal sayısı, yaprak sayısı, yaprak kuru ağırlığı, kök ve toprak üstü aksam ağırlıkları, YAI) ve bazı besin elementlerinin (azot, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum) alınımlarının yavaş ve hızlı vegetatif büyüme, çiçeklenme, tane doldurma dönemleri içinde oluşturdukları değerleri ve bu değerler ile tane verimi arasındaki ilişkileri incelemek üzere Bornova, İzmir'de 2005-2006 ve 2006-2007 yıllarında 12 bakla genotipi ile denemeler yapılmıştır. Ortalama olarak 86.44 kg/da kök kuru madde ağırlığı ve 1194.4 kg/da toprak üstü aksam kuru madde ağırlığı, 3.49 m2/m2 YAI, 458.5 kg/da tane verimine karşılık topraktan 30.15 kg/da azot, 3.00 kg/da fosfor, 20.69 kg/da potasyum, 13.85 kg/da kalsiyum, 2.39 kg/da magnezyum kaldırılmıştır. Topraktan kaldırılan besin elementleri miktarı ile kuru madde akümülasyonu arasında tam bir birliktelik olmuştur. Büyümenin en yoğun olduğu hızlı vegetatif büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde başta biyomas ve YAI olmak üzere büyüme parametrelerinin verime etkileri önemli olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the relationships between grain yield and the values established by the uptakes of some nutrient elements (nitrogen, phosphorus, potassium, calcium and magnesium) and some growth parameters (plant height, lateral branch number, leaf number, weight of root and biomass and LAI) during the slow and fast vegetative growing, flowering and grain filling periods in broad bean. The experiments were performed in Bornova, İzmir in 2005-2006 and 2006-2007 crop seasons. The genetic material consisted of 12 broad bean genotypes. On average, 30.15 kg/da nitrogen, 3.00 kg/da phosphorus, 20.69 kg/da potassium, 13.85 kg/da calcium, 2.39 kg/da magnesium were uptaken in response to 86.44 kg/da root and 1194.4 kg/da biomass, 3.49 m2/m2 LAI and 458.5 kg/da grain yield. There was a perfect association between nutrient uptake and the dry matter accumulation. In the fast vegetative growing and flowering periods in which the growth was the most intensive, the effects of growth parameters especially biomass and LAI on grain yield were significant.