Culiseta longiareolata (Macquart, 1838) ve culex pipiens l. (Dıptera: culıcıdae) larvalarına karşı bacillus sphaericus ve bacillus thuringiensis var. israelensis'in etkileri
The effects of bacillus sphaericus and bacillus thuringiensis var. israelensis against the larvae of culiseta longiareolata (Macquart, 1838) and culex pipiens l. (Diptera: culicidae)
  1. Tez No: 224145
  2. Yazar: TAYLAN DOĞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmada Culex pipiens ce Culiseta longiareolata türü sivrisineklerin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü evre larvaları kullanılmıştır. Yüzey alanı 0.25 m2 olan tankların içine 20 cm derinliğinde su, 4 cm yüksekliğinde kum ve toprak karışımı konmuş, her bir tanka da 25'er gram hayvan yemi eklenerek sivrisineklerin doğal üreme ortamları taklit edilmiştir. Orta kirlilikte ve çok kirli su ortamları oluşturmak için, tanklara farklı oranlarda sığır gübresi ve çeşitli organik maddeler eklenmiştir. Uygulamada Bacillus thuringiensis var. israelensis (Bti) içeren VectoBac ? 12 AS ve Bacillus sphaericus (Bs) içeren VectoLex ? WDG ticari formülasyonları firmaların önerdiği dozlarda sırası ile 1L/ha ve 400 g/ha oranlarında kullanılmıştır. Doğal ortamlardaki tanklardan alınan larvalar iki gruba ayrılarak laboratuvardaki deneme kaplarına (190 cm2) alınmıştır. İlk grup birinci ve ikinci evre (genç) larvalardan, ikinci grup ise üçüncü ve dördüncü evre (yaşlı) larvalardan oluşmuştur. Bu şekilde gruplandırılan Culex ve Culiseta larvalarına temiz, orta kirli ve çok kirli ortamlarda her biri için ayrı ayrı Bti ve Bs uygulanmıştır.Uygulama sonunda Bti'nin orta kirli ve çok kirli ortamların hepsinde birden etkisini yedinci günün sonunda büyük ölçüde kaybettiği gözlenmiştir. Birinci grup larvalarda (L1 ve L2) Bti'nin öldürücü etkisi Culex ve Culiseta türleri üzerine, her üç ortam içinde, birinci gün itibarı ile %100'den başlayıp giderek azalan bir etki ile yedinci günün sonunda %15-30 arasına düşmüştür. Aynı şekilde ikinci grupta da ölüm oranı %100'den başlayıp giderek azalan bir etki ile yedinci günün sonunda %15-30 arası bir değere ulaşmıştır.Bs'nin kalıcı etkisi her iki tür için üç farklı ortamda da 21 gün boyunca etkinliğini sürdürmüştür. Bs'nin birinci grup ve ikinci grup larvalar üzerindeki etkisi bu 21 günlük süreç boyunca temiz, orta ve çok kirli ortamların hepsi için de birbirine yakın değerler vermiştir. Larva ölüm oranları %100'den başlamış ve 21. günün sonunda %75-85 arası bir orana gerilemiştir.Sonuçta Bti'nin akut etkisinin ilk üç gün içerisinde yüksek olduğu ve yedinci günün sonunda bu etkiyi kaybettiği, Bs'nin ise 21 günlük süreç boyunca etkisini koruduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The first, second, third and fourth larval instars of Culex pipiens and Culiseta longiareolata are used in this study. Productive larval habitat for mosquitoes prepared in 0.25 m2 tanks with 4 cm depth soil, 20 cm depth water and 25 gr. fodder. Some kind of organic materials and manure added to different tanks in different rates for making moderate polluted and highly polluted water. VectoBac 12 AS containig Bacillus thuringiensis var. israelensis (Bti) and VectoLex WDG containing Bacillus sphaericus (Bs) commercial formulations used 1 L/ha and 400 g/ha, respectively according to recommended doses. The larvae collected from tanks in natural environment divided into two groups in laboratory and replaced into 190 cm2 dishes. First group consist of first and second instars (juvenile), the second group was consist of third and fourth instars (old) of larvae. These classified Culex and Culiseta larvae treated to Bti and Bs.At the end of the treatment it is seen that the Bti has lost its residual activity after seven days in both moderate polluted and highly polluted water. The lethal effect of the Bti, in the larvae of the first group (L1 and L2) of Culex and Culiseta species in three enviroments, get lower from 100 % to % 10-15 from the first day to seventh day. Also same effect was observed for the second group. The lethal effect started from % 100 and after seven day it was % 5-30.The permanent effect of Bs was continued for both species in three different enviroments for 21 days. The effect of Bs in first and second groups was very close between the clean, polluted and high polluted environments for 21 day durations. The lethal percentage started from % 100 and at the end of the 21th day it retrograde to % 75-85.According to this study it is seen that the acute effect of Bti was high in the first three days and then lost its activity after seven days. On the ather hand Bs kept its activity all along the 21 days.