Ring (yüzük) kültüründe farklı katı ortamların lale soğanı oluşumu ve özelliklerine etkileri
The effects of diffrent aggregates on the formation and characheristics of tulip bulb at the ring culture
- Tez No: 224186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma; ring (yüzük) kültüründe farklı katı ortamların lale soğanı oluşumu ve özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla 2005?2006 Ekim-Temmuz ayları arasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü serasında yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak Queen of Night ve Negrita lale çeşitleri, yetiştirme ortamları olarak bims, perlit, kum, kokopit ve torf kullanılmıştır. Yetiştiricilik, taban kısımları çıkartılmış 3 lt hacme sahip plastik saksılarda yapılmıştır. Araştırmada farklı katı ortamların lalelerde bitki boyu (cm), ana soğanda boy, ana soğanda ağırlık (g), kardeş soğan sayısı (ana soğan dahil) üzerine istatistiki olarak önemli etkide bulunduğu ve ortamlarla çeşitler arasında interaksiyon çıktığı anlaşılmıştır. Yaprak sayısı, ana soğan çapı ve toplam soğan ağırlığı ile ortamlar arasında istatistiki olarak önemli bir farklılık olmamasına rağmen çeşitler arasında önemli düzeyde farklılık oluşmuştur. Araştırma sonucunda lale soğanı üretiminde topraksız tarım tekniğinin uygulanabilirliği ve buna ilişkin sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between October 2005-July 2006 in greenhouse at Ankara University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in order to determine the effects of different aggregates on the formation and characteristics of tulip bulb at the ring culture. Queen of Night and Negrita tulip species were used as plant material and bims, perlite, sand, cocopeat and turf were filled into 3 liter volume of pots, base parts of which were cut out, have been used for growing. Study has shown that different aggregates had statistically important effect on plant height (cm), primary bulb height (cm), primary bulb weight (g), secondary bulb number (including primary bulb) and it has been found out that there is an interaction between aggregates and species. Although there has been statistically insignificant difference between different aggregates for leaf number, primary bulb circumference and total bulb weight, an important difference has been measured among the species. Finally, it has been found out that soilless agriculture techniques can be applied for tulip production, and results supporting this argument have been determined.