Türkiye'de yerel yönetimlerin çevre politikası uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of environmental policy practies of local administrations in Turkey
- Tez No: 224198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE OLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu Yüksek Lisans çalışmasında ?Türkiye'de Yerel Yönetimlerin Çevre Politikası Uygulamalarının Değerlendirilmesi? ele alınmıştır. Günümüz dünyasının en önemli sorunlarının başında gelen çevre sorunlarının, yaygın olarak yerel sorunlar olarak ortaya çıkmasından ve insan yaşamının doğumundan ölümüne kadar yerel yönetimlerle sürekli bir ilişki içinde olmasından dolayı yine bu sorunların çözüm noktasında yerel yönetimlerin önemi ortaya konulmuştur. Buradan hareketle bu tezin amacı olan çevre kirliliği konusunda ?küresel düşün, yerel uygula? felsefesi temel alınarak, günümüzde daha etkin bir hale dönüşmüş olan yerel yönetimlerin çevre konusunda taşıdıkları sorumluluklar yasal düzenlemeler çerçevesinde belirlenmiştir. Konu ile ilgili olarak önce genel anlamda Türkiye'de yerel yönetimlerin çevre ile ilgili mevcut durumları açıklanmış; sonra da yasalarca belirlenen sorumluluklarının uygulamadaki durumu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ölçeğinde ortaya konulmuş, bu doğrultuda tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri ve tavsiyeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master study, ?Evaluation of Environmental Policy Practies of Local Administrations in Turkey? has been taken in hand. Due to environmental problems which comes on the top of the most important problems of today?s world appear commonly as local problems and human life from birth to death is continuously in relation with local administrations, however at the solution point of this problems, the importance of local administrations has been displayed. Acting from here, on the issue of environmental pollution which is the purpose of this thesis by having ?think globally, act locally? philosophy as base responsibilities of local administrations on environmental issue that is today directed more effected form was determined in the scope of legal regularities. In relation to this subject, firstly present situation of local administrations about environment has been explained, then practical situation of responsibilities fixed by law, put forward in scale of Ankara Metropolitan Municipality, it has been specified solution proposals and advice about concerns fixed in that direction.