Farklı ağrı modellerinde koniinin olası antinosiseptif özelliğinin araştırılması
Possible antinociceptive effects of coniine in different nociception models
- Tez No: 224205
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER B. İSKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Baldıran otundan elde edilen bir alkaloit olan koniinin antinosiseptif etkileri araştırıldı. Literatürde, baldıran otu toksisitesinden sorumlu ana alkaloid koniinin antinosiseptif etkileri ile ilgili veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada koniinin olası antinosiseptif özellikleri farklı ağrı modelleri kullanılarak incelendi. Kullanılan termal ağrı modeli hotplate testinde ve kimyasal ağrı modeli kıvranma testinde (writhing test) koniinin 20 mg/kg dozunda antinosiseptif etki gösterdiği bulundu. Koniin, hotplate testinde ayak çekme süresinin uzamasına neden oldu. Kıvranma testinde ise koniinin kıvranma sayılarını azalttığı gözlendi. Her iki veri koniinin ağrı algısını azalttığını göstermektedir. Analjezik etki olarak gözüken durumun herhangi bir biçimde lokomotor aktivitenin azalması ile ilişkili olmadığını ortaya koyabilmek için gerçekleştirilen rotarod testinde, kullanılan ajanların hiçbirisi lokomotor aktivitede bozulmaya neden olmadı. Bu durum, koniinin testlerde analjezi olarak değerlendirilen etkisinin beklendiği üzere analjeziden kaynaklandığını düşündürdü. Ayrıca koniinin morfinin analjezik etkisini potansiyalize ettiği gösterildi. Bu etkilerin mekamilamin (1 mg/kg) ile geri dönmesi antinosiseptif etkinin nikotinik reseptörler üzerinden gerçekleştiğini düşündürmektedir. Eldeki bulgular doğrultusunda Sokrates'in ölümü ile ilgili farmakolojik bir değerlendirme de ortaya konuldu
Özet (Çeviri)
Antinociceptive effect of connine is investigated. There has been no record about the antinociceptive effect of coniine which is the major alkaloid compound responsible from the toxicity of hemlock. Possible antinociceptive effects of coniine has been studied in different nociception models. Antinociceptive effect has been found at 20 mg/kg dose in hotplate test which is the thermal pain model and in writhing test which is the chemical pain model. Coniine caused a prolongation in hind leg retraction time in hotplate test. It was observed that coniine decreased the number of writhes in writhing test. Both data indicated an antinociceptive effect of coniine. A rotarod test was also conducted in order to clarify, whether this activity is related with a loss of locomotion. None of the chemical agents used in experiments caused a loss of locomotor activity. This result implies that activities observed in nociceptive tests are actually linked with analgesia. It was also shown that antinociceptive effect of morphine was potentialized by coniine. Those effects were inhibited by mecamilamine (1 mg/kg) and thus result implies that antinociceptive effects are via the nicotinic receptors. A pharmacological assessment about the death of Socrates has been presented by using our pharmacological data.