Hemşirelik öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları
Attitudes of students towards ageism
  1. Tez No: 260818
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, Gazi, Hacettepe, Ankara Üniversiteleri ve GATA'ya bağlı hemşirelik yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin, yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bu okullarda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçilmemiş, 3. ve 4. sınıf hemşirelik öğrencilerinin tümüne ulaşmak hedeflenmiş, 495 öğrenci araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Verilerin toplanmasında, soru formu ve ?Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ)? (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.80) kullanılmıştır. Soru formunda öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular ile yaşlılık kavramı, yaşlı/yaşlılar ile yaşamaya ilişkin düşünceleri, yaşlı bireylerle yaşadıkları klinik deneyimler, yaşlılara yönelik davranışları, yaşlı bireylerin bakımına ilişkin aldıkları eğitime yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 12.0 bilgisayar programında; ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik, sayılar, Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin YATÖ puan ortancasının 87.0 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the attitude of the nursing students those study at University of Gazi, Hacettepe, Ankara and Gülhane Military Medical Academy (GMMA) about the ageism. It was aimed to enroll all of the 3 and 4th year students of the school listed above for the study and 495 students were included the study. Questionnaire form and ?Ageism Attitude Scale? (AAS) were used for collecting the data (Cronbach Alpha Reability Coefficient 0.80). Questions were about the socio-demographic of the students, their thougth about the old age, to live with old people, clinical experiences with old people and their education level about the care of the old people. The collected data was processed in SPSS 12.0 and was analyzed with levels of median, maximum and minimum values, numbers, Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U test. Median of the AAS was found 87.0 in this study.