Hipertansiyonlu hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma.
A Study for evaluating nutritional status of hypertension patients.
  1. Tez No: 224236
  2. Yazar: TUĞBA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada hipertansiyonlu hastaların beslenme durumları ile beslenme alışkanlıklarını saptamak ve bunları sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak amacıyla rastgele olarak seçilen, beden kütle indeksleri (BKİ) 20 ? 29 kg/m2 arasında olan, 20 ? 65 yaş grubu erkeklerden oluşan Çanakkale Devlet Hastanesi uzman hekimlerince ?hipertansiyon hastalığı? tanısı konulmuş ve akut/kronik herhangi bir başka hastalığı olmayan bireyler (deney grubu) ile herhangi bir hastalık nedeniyle diyet ve/veya ilaç kullanmayan sağlıklı bireyler (kontrol grubu) anket formu uygulaması ile incelenmiştir. Hipertansiyonlu hastaların yaş ortalaması 38.7 ? 7.88 yıl olurken sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 35.2 ? 9.61 yıl olmuştur (p0.05). İki grup arasında enerji, protein, yağ, karbonhidrat, posa, doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri, kolesterol, vitamin E, vitamin B1, vitamin B2, folik asit, vitamin C, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir ve çinko alımı ortalamaları arasında önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is by taking polls determining nutritional states and behaviours of hypertension patients (test group) who are diagnosed as ?hypertension illness? by specialist doctors in Canakkale Government of Hospital with compare healthy individuals (control group) who are not taken any diet and/or medicine treatment because of any acut/chronic illnesses. All of the men, joining of study, is between 20 ? 65 years old and between 20 ? 29 kg/m2 body mass index (BMI). While hypertension patients? mean age is 38.7 ? 7.88 years old, healthy individuals? mean age is 35.2 ? 9.61 years old (p0.05). There is no difference between two groups? means of taking daily dietary energy, protein, lipit, carbonhydrate, fiber, satured fatty acids, mono unsatured fatty acids, poly unsatured fatty acids, cholesterol, vitamin E, vitamin B1, vitamin B2, folic acid, vitamin C, potassium, calcium, phosphorus, iron, and zinc in a day (p>0.05). Mean of dietary vitamin B6 intake is higher in hypertension patients then healty individuals.