Hastanelerde yataklı birimler dışında çalışan hemşirelerin sayısal dağılımnın sağlıklı istihdam üzerine etkilerinin belirlenmesi
Defining the effects of the numerical distribution of the nurses on robust employment out of the units with beds in hospitals
- Tez No: 224264
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, kamu, özel ve üniversite hastanelerinde, yataklı birimler dışında çalışan hemşirelerin sayıları, çalışma gerekçeleri ve bu sayıların hemşire istihdam açığını ne ölçüde etkilediğini belirlemeye yönelik planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde 4 Özel Hastane, 2 Üniversite Hastanesi ve Bursa ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı 7 hastanede yataklı birimler dışında çalışan hemşireler (N=369) ile hemşire yöneticiler (N=13) olmak üzere toplam 382 hemşire oluşturmuştur. Evrenin tümüne ulaşılmak hedeflenerek örneklem yöntemi kullanılmamış, araştırmacı tarafından literatür ışığında hazırlanan anket formlarına yanıt veren, toplam 275 kişi örneklemi oluşturmuştur.Verilerin istatistiksel analizinde, sayı,yüzde ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a defining report which has been planned to investigate the process of determination of the number of the nurses that work out of the units with beds in hospitals and how much this ratio effect the employment of the nurses. The study has been performed in 4 special hospitals and 2 university hospitals in İstanbul and 7 state hospitals in Bursa and the nurses that work in these hospitals but not in the units with beds, which consists of 369 working nurses and 13 managing nurses. The method of choosing samples from this group has not been used. Instead, it has been tried to reach everybody. But a sample group which consists of 275 nurses who has answered the questionnaires has naturally been developed. Statistical analysis of gained data were used numbers, percentages and Chi-square.