Farklı kök kanalı dolgu maddelerinin(sealer) kemik içi implantasyonu ile biyouyumluluklarının histopatolojik olarak incelenmesi
Intraosseous biocompatability of different root canal sealers
  1. Tez No: 224283
  2. Yazar: BAŞAK KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Basarılı bir endodontik tedavide kullanılan kök kanal patının biyouyumlu olması en önemli sartlardandır. Klinik kullanımda bu maddeler periapikal dokularla temas halinde bulunabileceklerinden, dokunun bu maddelere verdigi yanıt endodontik tedavinin basarısını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenlerden dolayı yapılan bu çalısmada farklı kimyasal içerikleri olan kök kanal dolgu maddelerinin (Epiphany® ve EndoRez®) kemik içi biyouyumlulukları degerlendirilmektedir. Çalısmada, 48 adet 240 (± 20) gram agırlıgında 13 haftalık, erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanların her iki tibialarına implantasyon yapılarak toplam 96 implantasyon alanı incelendi. ki deney (Epiphany, EndoRez) ve iki kontrol (Kerr Pulp Canal Sealer®, bos teflon tüp) grubunun olusturdugu dört ana grup, 10. gün ve 9. haftalarda sakrifikasyonların uygulanmasıyla ikiser alt gruba ayrıldı. Deneklerin tibialarında yaklasık 6 mm uzunlugunda ve 2 mm genisliginde, korteksten medullaya ulasan oluklar açıldı. Tasıyıcı içerisinde bulunan materyaller hazırlanan bu alanlara yerlestirildi. 10. gün ve 9. hafta sonunda sarifikasyonları takiben, dokular histopatolojik incelemeler için hazırlandı. Histopatolojik incelemeler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel olarak degerlendirilmesinde, EndoRez ve Epiphany gruplarında 9.
Özet (Çeviri)
Biological compatibility of root canal sealers and cements is of special importance, because in clinical practice these materials frequently come into contact with periapical tissues. The tissue response to these materials is an important issue that may influence the outcome of the endodontic treatment. The purpose of this study was to evaluate the intraosseous biocompatability of root canal sealers (Epiphany® and EndoRez®) which have different chemical properties. 48 male Wistar Albino rats weighing 240 (± 20) gram and 13 weeks old were used in this study. Four main groups, including experimental groups (Epiphany, EndoRez) and control groups (Kerr Pulp Canal Sealer®, teflon tube) were divided into two sub groups according to sacrification periods of 10 days and 9 weeks. Small holes aproximately 6mm lenght and 2mm width, from cortex reaching medulla, were drilled on each of the tibias. Test materials were placed into the teflon carriers and implanted in the tibias. 10 days and 9 weeks later the tissues were prepared for histological examination.