Farklı kök kanal patlarının ve retrograd dolgu malzemelerinin antimikrobiyal etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of antimicrobial effect of various root canal sealers and retrograde fillings
  1. Tez No: 412497
  2. Yazar: ENVER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KEMAL SÜBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı endodontide kullanılan farklı kimyasal özellikleri olan kanal patlarının (KP) ve retrograd dolgu malzemelerinin (RD) antimikrobiyal etkilerini direk temas testi kullanarak incelemektir. Çalışmada kullanılan KP'ler, Activ GP, Endomethasone N, AHPlusJet, EndoREZ, Sealapex, BC Sealer ve MTA Fillapex'dir. RD'ler ise; IRM, Proroot MTA, EndosequenceRRM ve Biodentine'dir. Dolgu maddelerinin antimikrobiyal etkileri E.faecalis ve C.albicans mikroorganizmaları üzerinde direk temas yöntemiyle değerlendirilmiştir. 1, 3, ve 7 gün boyunca sertleşmiş test materyalleri üzerlerine mikroorganizmalar ekilerek direk temas sağlanmıştır. 24 saat sonunda spektrofotometre ile yoğunluk ölçümleri yapılmıştır. Mikroorganizmaların besiyeri içerisinde üremesi kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study investigated antimicrobial effects of various root canal sealers (RCS) and retrograde fillings(RM) using direct contact test (DCT). RCSs were Active GP, Endomethasone N, AHPlusJet, EndoREZ, Sealapex, BC Sealer and MTA Fillapex. RMs were; IRM, Proroot MTA, Endosequence RRM and, Biodentine. Antimicrobial effect was evaluated using DCT on E.faecalis and C.albicans. DCT was applied, placing microorganisms on 1, 3, and 7 days old materials. Density measurements were done during 24 hours with spectrophotometer. Growth of microorganisms in the medium was used as control. Findings were evaluated statistically (P0.05).