Senning ameliyatı geçiren hastalarda P dalga dispersiyonu
P wave dispersion in patients who had undergone Senning operation
  1. Tez No: 224295
  2. Yazar: İSA ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Senning ameliyatı geçiren hastalarda P dalga dispersiyonuSenning ameliyatı sonrası atriyal aritmiler çok yaygın olarak görülmektedir.Erişkinlerde ve çocuklarda yapılan pek çok çalışmada, çeşitli klinik durumlarda pdispersiyonu ve p dalga süresinin atriyal taşiaritmi riskini belirlemede yararlı olduğugösterilmiştir. Bu çalışmada Senning ameliyatı geçiren hastalarda p dalga süresi vedispersiyonunun ölçülmesi ve atriyal taşiaritmi riskini belirlemedeki değerinin araştırılmasıamaçlanmıştır.Çalışmamızda Senning ameliyatı geçiren 18 hastada (yaş ortalaması: 12,87±5,03yıl;13 erkek, 5 kız) 12 derivasyonlu yüzey EKG'de p dalga süresi ve dispersiyonu ölçülerek 35sağlıklı kişi ile karşılaştırıldı. Ayrıca hastalarda 24 saatlik ritm Holter kaydı alındı.Senning ameliyatı geçiren hastalarda en uzun p süresi (129,32±30,92ms) ve pdispersiyonu (78±31,42ms) sağlıklı bireylere (sırasıyla 103,77±12,14ms ve 54,02±13,74ms)göre artmış bulundu (sırasıyla p=0,003 ve p=0,006). Hasta grubu küçük olduğu için pdispersiyonu için bir eşik değer belirlenemedi. P dispersiyonu 100ms'nin üzerinde olan 3hastanın birinde (%33) ritm Holter'inde supraventriküler taşikardi saptanırken, 100ms'ninaltında olan 15 hastanın 2'sinde (%13) supraventriküler taşikardi saptandı (p>0,05). Ancakhasta sayısı az olduğu için istatistiksel anlamlılık gösterilemedi.Çalışmamızda Senning ameliyatı geçirmiş olan hastalarda en uzun p süresi ve pdispersiyonu değerlerinin artmış olduğu belirlendi, ancak atriyal taşikardiler ile ilişkisigösterilemedi. P dalga süresi ve p dispersiyonu ile atriyal taşikardilerin ilişkisini belirlemekiçin p dalga süreleri ve p dispersiyon değerleri artmış olan hastaların izlenmesine ve çoksayıda hasta içeren çalışmalar yapılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
P wave dispersion in patients who had undergone Senning operationAtrial arrythmias are common after Senning operation. A lot of clinical studies performed inadults and children showed the benefit of p dispersion and p wave duration in determining therisk of atrial tachycardias. The purpose of this study is to detect p wave duration and dispersion inpatients who had undergone Senning operation and its value in detecting the risk of atrialtachycardias.P wave duration and dispersion were evaluated in surface 12 leads ECG of 18 patients (mean age12,87±5,03 years) who underwent Senning operation and 35 healthy people. We recorded 24hours Holter ECG in determining the relationship between p wave measurements and atrialtachycardias.In patients undergone Senning operation, maximum p wave duration (129±30,92ms) and pdispersion (78±31,42ms) were found to be increased compared with healthy people(103,77±12,44ms and 54,02±13,74ms, respectively). We detected supraventricular tachycardia inone of three patient (%33) who had a p dispersion value higher than 100ms and two of fifteenpatients (%13) who had a p dispersion value below the 100ms, at Holter ECG (p>0.05). But,statistical difference could not be shown, because of small patient group.In our study, maximum p wave and p dispersion have been found increased in patients who hadundergone Senning operation but relation between p wave measurements and atrial tachycardiascould not been shown. For detecting the relation between p wave duration, p dispersion and atrialtachycardias; follow-up of patients who had increased p wave duration and p dispersion andstudies including large patient groups are necessary.