Sirküle ameliyathane hemşiresinin cerrahi girişim sırasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmesinin anksiyete ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of text messages sending by circulating nurse during surgery on anxiety and depression of patient relatives
- Tez No: 855670
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, sirküle ameliyathane hemşiresinin cerrahi girişim sırasında hasta yakınlarını ameliyat sürecine yönelik kısa bilgi içeren kısa mesaj ile bilgilendirmesinin anksiyete ve depresyon üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve yarı deneysel olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini 95 uygulama ve 95 kontrol grubu olmak üzere toplam 190 hasta yakını oluşturdu. Verilerin toplanmasında 'Hasta ve Hasta Yakını Tanıtıcı Bilgi Formu'ile 'Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ)' kullanıldı.Veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Ki-Kare Testi, Eşli İki Örneklem T testi ve Bağımsız Örneklem T Testleri ile değerlendirildi. Anlamlılık sınırı olarak p0,05) Bu sonuçlar doğrultusunda çalışma yapılan hastanenin kadın doğum ve hastalıkları, ortopedi, kulak burun boğaz, üroloji ve genel cerrahi kliniklerinde en az 2 saat ameliyat geçiren hastaların yakınlarına ameliyat sırasında kısa mesaj içeriklerinin zenginleştirilerek bilgilendirmenin yapılması, çalışmanın komplike/major cerrahi girişim geçirecek hasta yakınları ile daha geniş örneklem grubunda yapılması, kullanılacak anket içeriğine geçmiş cerrahi girişim deneyimleri, süresi, yaşanılan sorunlar ve ameliyat süresi gibi soruların eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and quasi-experimental study to determine the effect of the circulating operating room nurse's informing the patient's relatives with a text message containing brief information about the operation process on anxiety and depression during the surgical intervention. The study sample consisted of a total of 190 patient relatives, 95 in the intervention group and 95 in the control group. The data were collected using the 'Patient and Patient Relative Introductory Information Form' and the 'Hospital Anxiety and Depression Scale (HADÖ)'. The data were evaluated using number, percentage, mean and standard deviation, Chi-Square Test, Paired Two Sample T Test and Independent Sample T Test. P0.05). In line with these results, in the clinics of obstetrics and gynecology, orthopedics, otorhinolaryngology, urology and general surgery of the hospital where the study was conducted, the relatives of the patients who underwent surgery for at least 2 hours should be informed by enriching the content of text messages during surgery, It is recommended that the study should be conducted in a larger sample group with relatives of patients who will undergo complicated/major surgical intervention, and questions such as past surgical intervention experiences, duration, problems experienced and duration of surgery should be added to the content of the questionnaire to be used.