Medial gonartroz nedeniyle kapalı kama yüksek tibial osteotomi yapılan hastaların orta dönem klinik ve radyolojik sonuçları
Varus osteoarthritis closing wedge high tibial osteotomy held on medium_term results
- Tez No: 375144
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SERHAT YERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1998-2009 yılları arasında aynı cerrah tarafından 109 hastanın 115 dizine lateral kapalı kama yüksek tibial osteotomi uygulanmıştır. Bu hastalardan ameliyat sonrası en az 5 yılını dolduran (60-156 ay) 75 adet hasta (80 diz) çalışma için kontrol muayenesine çağrılmıştır. Çağrımıza yanıt vererek kontrole gelen 35 diz çalışma materyalimizi oluşturmaktadır. Ortalama takip süresi 87,65 aydır. Olgu serimizin ameliyat öncesi 54,68 olan ortalama Knee Society Score (KSS) skorunun son değerlendirmede 70,17'ye çıktığı saptanmıştır. KSS skoruna göre çok iyi ve iyi olan dizlerin oranı %77,1 olarak bulunmuştur. Minimum beş yıllık takip sonuçlarımıza göre son kontrol muayenesine göre en kötü klinik sonuçlar (KSS skoru 40) varus dizilimi gelişmiş olan dizlerde, en iyi klinik sonuçlar (KSS skoru 86) 4 derece valgus dizilimi olan dizlerde alınmıştır. Kapalı kama yüksek tibial osteotomi sonrası tibial eğim ve patella yüksekliği anlamlı derecede azalmaktadır. Tibial eğimde ve patella yüksekliğinde görülen değişiminin hasta memnuniyeti ve fonksiyonları üzerine etkisi yoktur. Tibial eğim ve patella yüksekliğinde meydana gelen azalmanın koreksiyon derecesi ile ilişkisi yoktur. Çalışma sonuçlarımıza göre ameliyat sırasında cinsiyet ve ameliyat sonrası geçen sürenin ameliyat sonuçlarına bir etkisi yoktur. Sonuçları olumsuz etkileyen en önemli faktörler gonartroz evresinin ileri olması ve elde edilen valgus diziliminin değerinin korunamamasıdır. Valgus dizilimi korunan dizlerde başarılı sonuçlar yıllarca devam etmektedir. Hasta yaşı ve obezite sonuçları kötüleştiren diğer faktörlerdir. Yüksek tibial osteotominin lateral kompartman üzerine olumsuz etkisi yoktur. Lateral kompartmanda dejenerasyon gelişen olgular koreksiyon kaybı olan ve dizin tüm kompartmanlarında artrozu ilerleyen olgulardır.
Özet (Çeviri)
115 knees of 109 patients admitted to Celal Bayar University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between 1998 to 2009 were treated surgically with lateral closed wedge high tibial osteotomy. 75 patients (80 knees) of this population, who survived at least 5 years follow-up period (60-156 months) were called for control examination. 35 of 80 knees who accepted our call were evaluated in this study. Mean follow-up time of our study was 87,65 months. The mean Knee Society Score (KSS) was pre-operatively 54,68 and at last follow-up 70,17. According to KSS grading system excellent and good knees have a rate of 77,1%. At last follow-up knees with varus alignment had poorest clinical results (KSS:40), and knees with 4 degrees valgus alignment had excellent results (KSS:86). Tibial slope and patellar height decreased significantly after lateral closed wedge high tibial osteotomy. These changes has no effect on patients satisfaction and functions. The decrease on these rates doesn't have any correlation with correction rates. According to our results, gender and post-operative follow-up time period have no effect on surgical results. High grade rthrosis and worsening of valgus alignment create unfavourable results. Preservation of valgus alignment causes succesful results. patients age and obesity are other factors causing poor results. High tibial osteotomy has no effect on lateral compartment. Only those cases, which has loss of correction and progressive arthrosis in both compartments, have degeneration in lateral compartement.