Medial gonartroz nedeniyle kapalı kama yüksek tibial osteotomi yapılan hastaların uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçları
Long term clinical and radiological results of the patients with medial gonarthrosis treated by closed wedge high tibial osteotomy
  1. Tez No: 335964
  2. Yazar: HAMZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ERGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 1990-2010 yılları arasında aynı cerrah tarafından 156 hastanın 185 dizine kapalı kama YTO uygulanmıştır. Bu hastalardan ameliyat sonrası en az 10 yılını dolduran 108 hasta (123 diz) çalışma için kontrol muayenesine çağrılmıştır. Kontrole gelen 34 hastanın 41 dizi çalışma materyalimizi oluşturmaktadır. Ortalama takip süresi 179,76 aydır. Olgu serimizin ameliyat öncesi 59,61 olan ortalama HSS skorunun son değerlendirmede 82,22'ye çıktığı saptanmıştır. HSS skoruna göre çok iyi ve iyi olan dizlerin oranı %80,4 olarak bulunmuştur.Son kontrol bulgularına göre mekanik aks ortalama 2,1 derece, anatomik aks ortalama 6,54 derece valgus dizilimi şeklindeydi. Geçen sürede anatomik aksta 3,12 derecelik kayba rağmen; hala valgus diziliminin korunmuş olması iyi klinik sonuçları açıklamaktadır. En iyi klinik sonuçlar (HSS skoru 92,3) anatomik aksa göre 10 dereceden fazla valgus açısı sağlanan hasta grubunda elde edilmiştir. En kötü sonuçlar (HSS skoru ortalaması 45,8) anatomik aksa göre dizilim açısı 5 derecenin altına düşmüş dizlerde elde edilmiştir.Çalışma sonuçlarımıza göre ameliyat sırasında hasta yaşının ve ameliyat sonrası geçen sürenin ameliyat sonuçlarına bir etkisi yoktur. Sonuçları olumsuz etkileyen en önemli faktörler gonartroz evresinin ileri olması ve elde edilen valgus diziliminin korunamamasıdır. Kadın cinsiyet ve obezite sonuçları kötüleştiren diğer faktörlerdir.YTO'nun lateral kompartman üzerine olumsuz etkisi yoktur. Lateral kompartmanda dejenerasyon gelişen olgular koreksiyon kaybı neticesinde dizin tüm kompartmanlarında artrozu ilerleyen olgulardır.
Özet (Çeviri)
156 patients (185 knees) were operated by the same surgeon with closed wedge high tibial osteotomy at Cerrahpaşa Medical Faculty Orthopaedics and Traumatology Department between 1990?2010.108 patients (123 knees) with at least 10 years follow-up period were recalled for control examination. 41 knees of 34 patients who replied, constituted our study material. Mean follow-up was 179,76 months. Mean preoperative HSS score was 59,61 which improved to a mean of 82,22 at the final assesment. %80,4 of the patients are qualified as good to excellent.Mean valgus angle was 2,1° and 6,54° according to the mechanical axis and the anatomical axis respectively. After follow-up period, there were 3,12° of correction loss in the anatomical axis but the remaining valgus angle clarifies clinically good results.The best results (HSS: 92,3) were in the group with a valgus angle more than 10 º. The worst results (HSS: 45,8) were obtained with a valgus angle less than 5 º according to the anatomical axis. The age and the time passed after surgery was found irrelevant to the success of the outcome according to our study.The most powerfull factors affecting the results unfavorably were high levels of gonarthrosis and failure in the maintenance of the valgus alignment. Female sex and obesity are other factors worsening the outcome.HTO has no unfavorable effect on the lateral compartment. The patients who develop degeneration on the lateral compartment are the ones who have loss of correction and who have progressive multicompartmental arthrosis.