Medial açık kama yüksek tibial osteotomi ve lateral kapalı kama yüksek tibial osteotominin posterior tibial eğim açısına etkisi
The effect of medial open wedge high tibial osteotomy and lateral closed wedge high tibial osteotomy on posterior tibial slope
  1. Tez No: 833425
  2. Yazar: ALPEREN AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKBEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Eklem kıkırdağı ve subkondral kemik yıkımı ile yapımı arasında ilişkinin bozulması ile meydana gelen hastalığa osteoartrit (OA) denir. Tek kompartman osteoartritine en sık sebepler genel olarak mekanik aks kaynaklı sorunlardır. Varus dizlerde genellikle medial kompartman artrozu görülür ve çizilen mekanik aks eklemin medialinden geçer. Bu problemin çözülmesi için medial kompartmana binen yükü azaltmak ve yük dağılımını eşitlemek için yüksek tibial osteotomi (YTO) tekniği gündeme gelmiştir. Çalışmamızın amacı medial açık kama yüksek tibial osteotomi ve lateral kapalı kama yüksek tibial osteotomi yapılan hastalar posterior tibial eğim açısının değişimini incelemektir. Çalışma 2018-2023 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi ortopedi ve travmatoloji bölüme diz ağrısı nedeni ile başvuran, çekilen direk grafilerde medial kompartmanda varus deformitesi olan, bu nedenle medial açık kama yüksek tibial osteotomi ve lateral kapalı kama yüksek tibial osteotomi yapılan 63 hasta üzerinden gerçekleşmiştir. Lateral grafi üzerinden her grubun posterior tibial eğim açıları ölçüldü. Yapılan ölçümler sonucunda gruplar birbirleri arasında istatistiksel olarak kıyaslandı. Medial açık kama osteotomi (MAKO) yapılan hasta grubunda Pre op PTEA değeri 8,08 ± 3,93 ve Post-op PTEA değeri 9,26 ± 4,03 olarak bulunmuştur. Buna göre MAKO yapılan hasta grubunda ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası arasında PTEA arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Lateral kapalı kama osteotomi (LKKO) yapılan hasta grubunda Pre op PTEA değeri 7,75 ± 3,43 ve Post-op PTEA değeri 6,71 ± 3,55 olarak bulunmuştur (p>0,05). MAKO yapılan grubun ameliyat sonrası posterior tibial eğim açıları ortalaması 9,26 ± 4,03 iken, Ameliyat sonrası LKKO yapılan grubun PTEA ortalaması 6,71 ± 3,55 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is a disease that occurs when the relationship between articular cartilage and subchondral bone destruction and construction is disturbed. The most common causes of unicompartmental osteoarthritis are generally mechanical axis problems. In varus knees, medial compartment arthrosis is usually seen and the drawn mechanical axis passes through the medial part of the joint. To solve this problem, high tibial osteotomy (HTO) technique has been introduced to reduce the load on the medial compartment and equalise the load distribution. The aim of our study was to investigate the change of posterior tibial slope in patients who underwent medial open wedge high tibial osteotomy and lateral closed wedge high tibial osteotomy. The study was carried out on 63 patients who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Orthopaedics and Traumatology between 2018 and 2023 with knee pain, had varus deformity in the medial compartment on direct radiographs, and underwent medial open wedge high tibial osteotomy and lateral closed wedge high tibial osteotomy. Posterior tibial inclination angles of each group were measured on lateral radiographs. As a result of the measurements, the groups were statistically compared between each other. Pre-op PTEA value was 8.08 ± 3.93 and post-op PTEA value was 9.26 ± 4.03 in the patient group who underwent medial open wedge osteotomy (MOWO). Accordingly, there was no significant difference between pre-op and post-op PTEA in the MAKO group (p>0.05). Pre-op PTEA value was 7.75 ± 3.43 and post-op PTEA value was 6.71 ± 3.55 in the lateral closed wedge osteotomy (LCWO) group (p>0.05). The mean postoperative posterior tibial slope of the MAKO group was 9.26 ± 4.03, while the mean postoperative PTEA of the LKKO group was 6.71 ± 3.55.