Koroner BT anjiyografide saptanan yüksek riskli koroner arter plak morfolojisi ile kan lipid parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 772240
- Danışmanlar: UZMAN CEYDA TURAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner arter hastalığı, ölüm nedenleri arasında ilk sırada gelmekte olup ani ölümle ilişkili olan alt grubunu akut koroner sendrom tabloları oluşturur. Akut koroner sendrom (AKS), koroner arterlerde gelişen ani plak rüptürü sonucu geliştiğinden, yüksek riskli olan plakları önceden saptamak, daha yakın takip ve daha agresif tedavi açısından önemli bilgi sağlayabilir. Dislipidemi koroner arter hastalığı gelişimimnde rol alan risk faktörlerinden biri olup farklı parametrelerden oluşmaktadır. Çalışmamızın amacı Koroner Bilgisayarlı Tomografi anjiyografi (Koroner BTA) de yüksek riskli olarak değerlendirilen plak yapısıyla plak volümü, plak içeriği, dislipidemi parametreleri ve diğer laboratuar parametreleri arasındaki ilişkiyi saptamaktı. Çalışmamıza Koroner BTA çekilen 178 hastayı aldık, hastaların koroner arterlerindeki mevcut plaklarının karakteristik özelliklerini inceledik. Yüksek riskli plakla ilişkili parametreler Binary logistik regresyon analizi yapılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the leading cause of death and and its subgroup associated with sudden death is acute coronary syndrome. Acute coronary syndrome develops as a result of sudden rupture of plaque in the coronary arteries, because of that ;early detection of high-risk plaques can provide important information for closer follow-up and more aggressive treatment. Dyslipidemia is one of the risk factors involved in the development of coronary artery disease and consists of different parameters. The aim of our study is to determine the relationship between plaque structure, which is considered high-risk in Coronary Computed Tomography angiography (Coronary CTA), and plaque volume, plaque content, dyslipidemia parameters and other laboratory parameters. We included 178 patients who underwent Coronary CTA in our study, and examined the characteristic features of the existing plaques in the coronary arteries of the patients. Parameters associated with high-risk plaque were analyzed using Binary logistic regression analysis.