Nazal polipozis hastalarında vitamin D reseptör gen ekspresyon düzeyinin araştırılması
Researching of level of vitamin D receptor gene expression in patients with nasal polyposis
  1. Tez No: 389904
  2. Yazar: ÖMER ERDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHFUZ TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç Nazal polipozis en sık karşılaşılan nazal kitle olup, paranazal sinüslerin ve nazal kaviteyi düşeyen mukozanın multifaktöriyel nedenli kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Nazal polipozis üzerine yapılan çalışmaların yoğunluğuna rağmen etiyolojisi tamamen ortaya konulamamış olması tedavinin uygun bir şekilde yapılmasını engellemektedir. Patogenezi etkileyen etiyolojik faktör veya faktörler genetiği uygun bireyde bazı genlerin fazla, bazı genlerin ise az ekspresyonuna neden olmaktadır. Sonuç olarak hücrenin ve dokunun fonksiyonlarını düzenleyen proteinlerin ve dolayısıyla immunomodülatörlerin oranları değişmekte ve bu hastalık oluşmaktadır. Bu çalışmamızda immunmodülatör etkinliği kanıtlanmış olan Vitamin D Reseptör gen ekspresyonunun ve serum Vitamin D düzeylerinin nazal polipozis oluşumunda etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod Kliniğimizde nazal polip tanısı ile opere edilen hastaların eksize edilen nazal polip doku örnekleri ve serum örnekleri alınarak uygun şartlarda saklandı. Ayrıca kliniğimize başvuran ve herhangi kronik sistemik hastalığı veya nazal mukoza patolojisi olmayan sağlıklı gönüllülerin bir grubundan serum ve sağlıklı nazal mukoza örnekleri alınarak uygun şartlarda saklandı. Alınan nazal polip dokusu ile sağlıklı nazal mukoza doku örneklerinde Real –Time PCR yöntemiyle D vitamin reseptör gen ekspresyonu düzeyleri araştırıldı istatiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca nazal polipozis hastalarıyla sağlıklı gönüllülerin serum vitamin D düzeyleri kemilüminesans immunoassay yöntemiyle çalışılarak istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçlar Çalışmamız 46 nazal polipli ve 40 sağlıklı olguda gerçekleştirildi. Nazal polipli hasta grubunun ölçtüğümüz serum vitamin D düzeyi ortalaması 13,38 ± 14,08 ng/ml; sağlıklı kontrol grubunda vitamin D düzeyi ortalamasını 10,57± 6,44 ng/ml olarak saptadık. İki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptamadık. Erkeklerde serum vitamin D ortalaması 13,3± 10,15 ng/ml; kadınlarda 9,91 ±12,8 ng/ml olarak saptadık. Ancak istatiksel olarak anlamlı fark saptamadı. Çalışmaya aldığımız olguların toplamında (nazal polip +kontrol) %61 düzeyinde ağır vitamin D eksiliği saptanırken,% 88,8 oranın da vitamin D eksikliğini saptadık. Çalışmamızda nazal polipli hasta grubunun % 17,5' inde, sağlıklı kontrol grubunun ise % 3,3'ünde VDR gen ekspresyonu yükselmiş olarak saptanmış olup nazal polipli hastalarda sağlıklı kontrollere göre istatiki olarak anlamlı derecede yükselmiş VDR gen ekspresyonu düzeyleri saptadık. Nazal polip hastalarında VDR gen ekspresyonları yükselenlerin ve VDR gen ekspresyonları normal olanların serum vitamin D düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Yargı Yaptığımız çalışmanın sonucunda nazal polip ve kontrol grubu arasında serum vitamin D düzey açısından anlamlı fark saptamamasına rağmen nazal polip hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek düzeyde VDR gen ekspresyonu olduğunu saptadık. Nazal polipozis oluşum mekanizmasında VDR gen ekspresyonu rolü olabilir. Ancak, nazal polip etyopatogenezinde serum vitamin D ve VDR gen ekspresyonu düzeyinin etkisi ile ilgili kesin bir yargı için hasta sayısının çoğaltıldığı, çok yönlü moleküler ve genetik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose Being the most encountered nasal mass, nasal polyposis is a multi-factorial induced chronical inflammatory sickness of paranasal sinuses and the mucosa that decreases the nasal cavity.In spite of the immense of studies on nasal polyposis, its etiology couldn't be revealed and this prevents the treatment to be applied properly.The etiological factor or factors influencing pathogenesis cause high expression of some genes while causing less expression of other genes in a person whose genetic is suitable.Consequently,besides the rates of immunomodulators ,and the rates of proteins modulating functions of cell and tissue are changing and this sickness is coming into existence.In this study of ours, we aimed at researching on efficiency of Vitamin D receptor gene expression,immunomodulator efficiency of which has been proved, and levels of serum Vitamin D during the formation of nasal polyposis. Material and Method In our clinic, the excised nasal polyposis tissue samples and serum samples of patients who were operated with nasal polyposis diagnosis were taken and kept in suitable conditions.Moreover,the serum samples and healthy nasal mucosa samples from the applicants to our clinic and from a group of healthy volunteers,who have not any chronical systemic sickness or nasal mucosa pathologhy, were taken and kept in suitable conditions.Between the taken nasal polyposis tissue and the taken healthy nasal polyposis tissue samples, the vitamin D receptor gene expression levels were researched and compared statistically by Real-time PCR methods.Additionally,serum vitamin D levels of patients with nasal polyposis and healthy volunteers were compared statistically by being worked with chemiluminescence immunoassay method. Conclusions Our study was performed in 46 cases with nasal polyposis and 40 healthy cases.We have determined the average of serum vitamin D levels, which we measured,of patients with nasal polyposis group as 13,38 ± 14,08 ng/ml ; and we have determined the average of vitamin D level in healthy control group as 10,57 ± 6,44 ng/ml.We have not determined a difference,which is stastically significant, between the two groups.We have determined the average of serum vitamin D as 13,3 ± 10,15 ng/ml in men, and 9,91 ± 12,8 ng/ml in women.However,we have not determined a difference being stastically significant.While it has been determined the lack of heavy vitamin D at the level of 61% in the total of cases that we took into the work(nasal polyposis + control),we have determined the lack of vitamin D in proportion as 88,8%.In our study, it has been determined that the VDR gene expression has been raised in the 17,5% of patients group with nasal polyposis, as for healthy control group it has been determined in 3,3%, according to healthy controls, we have determined the levels of VDR gene expression that statistically, significantly raised in patients with nasal polyposis.In the patients with nasal polyposis, statistically significant difference ,between serum vitamin D levels of the patients whose VDR gene expression has raised and the patients whose VDR gene expression are normal, was not determined. Statement In the result of the research we carried out; although significant difference was not determined in terms of serum vitamin D level between nasal polyposis and control group,according to control group we have determined significantly high rated VDR gene expression in patients with nasal polyposis.There may be a role of VDR gene expression in the mechanism of nasal polyposis formation.However,in the nasal polyposis etiopathogenesis,there is a need to genetical and versatile studies in which the number of patients is increased, to get an exact statement about the effect of serum vitamin D and level of VDR gene expression.