Cavalier King Charles Spaniel ırkı köpeklerde bos akım dinamiğindeki bozuklukların değerlendirilmesi
Evaluation of Cerebrospinal fluid disorders in Cavalier King Charles Spaniels
- Tez No: 819494
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEŞALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Cavalier King Charles Spaniel (CKCS) ırkı köpekler sahip olduğu fenotipik ve genotipik özellikler nedeniyle nörolojik hastalıklara predispozedirler. Zaman içinde artan brahisefalik özellikleri sayesinde beyin omurilik sıvısı (BOS) akım dinamiğinde bozukluklar meydana gelmiş ve buna bağlı olarak nörolojik hastalıkların görülme oranı oldukça artmıştır. Bunlardan; Chiari benzeri malformayon (CBM), siringomyeli (SM), atlantooksipital örtüşme en sık görülen nörolojik hastalıklardandır. Bu hastalıkların tanısı manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile yapılabilmektedir. Rutin MRG incelemeleri haricinde, BOS akım hızı ile ilgili kantitatif inceleme ise Faz kontrast- MRG (FK-MRG) ile yapılmaktadır. Bu çalışmada, BOS akım dinamikleri incelenmek üzere 1-8 yaş arası 15 adet CKCS ırkı köpek kullanıldı. Nörolojik muayene bulgularına göre her bir olguya 1-5 arasında klinik derece skoru verildi. Daha sonrasında hastalara 3D-SPACE ve FK-MRG sekanslarını içeren iki aşamalı MRG çekildi. Bunun sonucunda olguların hepsinde CBM görüldü. CBM tanısı alan toplam 15 olguda, SM (n=11), ventrikülomegali/ hidrosefalus (n=7), Inteevertebral disk hastalığı (n=1), intrakranial kuadrigeminal kist (n=1), atlantooksipital örtüşme (n=5) ve rinore (n=1) gibi patolojilerin eşlik ettiği belirlendi. FK-MRG çekiminde ise akuaduktus mesensefali ve foramen magnum'un 1 cm kaudaline kürsör yerleştirilerek çekim yapıldı. Bu bölgelere ek olarak SM'i olan hastalarda SM hizasına da kürsör konarak ölçüm alındı. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilebilmesi için üç ayrı grup oluşturdu. Klinik derece skoru 1 ve 2 olan hastalar Grup 1; Klinik derece skoru 3 olan olgular Grup 2 ve son olarak klinik derece skoru 4 ve 5 olan olgular ise Grup 3 olarak gruplandırıldı. Çekim bittikten sonra sonuçlar MRG istasyonunda değerlendirildi. Bunun sonucunda foramen magnum çapı, dördüncü ventrikül çapı, SM uzunluğu, SM çapı ile klinik derece skorları karşılaştırıldı ve aralarında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı. Buna ek olarak, ventrikülomegali tanısı konan (n=7) olgularda ventrikül/beyin indeksine bakıldı ve olgularda hidrosefalus'a rastlanmadı. Atlantooksipital örtüşme tanısı konan olgulara kranioservikal bölgenin daha detaylı incelenmesi ve duruma atlantoaksiyal instabilitenin eşlik edip etmediğinin değerlendirmesi için bilgisayarlı tomografi önerildi. FK-MRG çekimi sonucunda ise klinik derece skoru ile BOS akım hızları arasında bir korelasyon bulunamadı. Sonuç olarak bu çalışmada yapılan morfolojik inceleme ve BOS akım hızı değerlerinin nihai bir sonuç ortaya koymaması klinik çalışma olmasına bağlı olarak kısıtlı süre zarfında az örneklem sayısı ile ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Cavalier King Charles Spaniels (CKCS) predispose to a myriad of neurologic disorders because of their phenotype and genotype. Because of the increasing properties of brachycephaly, the frequency of cerebrospinal fluid (CSF) disorders increases, accordingly. Chiari like malformation (CLM), syringomyelia (SM) or atlantooccipital overlapping are the examples of such disorders. The diagnosis of CSF disorders can be done by using magnetic resonance imaging (MRI). On the other hand, Phase Contrast – MRI (PC-MRI) is one of the important sequence for evaluating CSF fluid dynamiques. In this study 1-8 aged fifteen CKCS were used. After neurologic examination, every patient were scored from 1-5. After that, 3D-SPACE and PC-MRI sequences are performed to all cases. According to the 3D-SPACE sequence; all cases had CLM; however, SM(n=11), atlantooccipital overlapping (n=5), ventriculomegaly/hydrocephalus(n=7), intervertebral disc disease (n=1), rhinnorhea (n=1) and intracranial arachnoid cyst (n=1) were diagnosed with CLM. Moreover, cursor was put at aquaductus mesencephaly, 1cm caudal part of foramen magnum during PC-MRI. In addition to that, as for the cases having SM, the cursor was put at SM, as well. According to the PC-MRI, CSF flow velocity was measured for all of the cases at the determined areas. In order to categorize the cases easily for statistical analysis, they are classified into three according to their clinical scores which changed between 1-5. Group 1 included the cases had clinical score 1 and 2, Group 2 included the cases with clinical score 3 and, finally, Group 3 included the cases which have clinical score 4 and 5. At the end of MRI, the results were evaluated in the workstation of the MRI. By using 3D-SPACE sequence, SM length, SM width and diameter of fourth ventricle were measured and they were compared with the clinical scores. It was found that there was no significant difference between them. In addition to that, ventricle/brain index was calculated for each of the cases had ventriculomegaly and it was stated that there was no hydrocephalus. Especially for the cases that had atlantooccipital overlapping, in order to evaluate craniocervical junction more in detail with respect to having atlantoaxial instability, computered tomography was preferred. According to the results of PC-MRI, the clinical scores of the cases were compared and it was determined that there was no significant difference between the CSF flow velocity and clinical score. To conclude, although the results show no significant difference at every evaluation, the number of cases should be increased so as to come up with a precise result.