Kanal tedavisi uygulanmış üst premolar dişlerin farklı dolgu teknikleri uygulanarak bukkal ve palatinal tüberkül kırılganlık dayanımlarının incelenmesi
A comparison of the fragility of buccal and palatal cusps of the upper second premolars which were completed root canal treatment by different obturation techniques
- Tez No: 224351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNEŞ ŞAHİNKESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı; kök kanal tedavisi yapılmış, MOD kavitesi açılmış maksiler premolar dişlerde, uygulama teknikleri farklı üç farklı bonding materyalin (Clearfil SE Bond, Prime& Bond NT, Clearfil S3 Bond ve iki farklı içerikli kompozit restorasyonların (Hibrit içerikli TPH Spectrum, Nano içerikli Ceram- x mono) dişlerin bukkal ve palatinal tüberkülleri üzerine gelen kuvvetler karşısındaki etkilerini incelemektir. Çalışmada 160 adet yeni çekilmiş insan üst premolar dişi kullanıldı.Kök kanaları crown_down tekniği kullanılmak suretiyle kuronalden apikale doğru, HERO (High Elasticy in Rotation) Shaper'ın (Micro-Mega, Besancon, France) enstrumanları kullanıldı. Kullanılan 160 dişin birincisi Hibrit içerikli, ikincisi nanofil içerikli 60'şar içerikli dişten oluşan iki ana grubun her birisi daha sonra farklı sistem dental adezivlerin uygulanabilmesi için 20'şer diş örneği bulunduran 3 alt gruba ayrıldı. Kontrol grupları ise, kendi arasında pozitif kontrol grubu ve negatif kontrol grubu olarak 20'şer dişden oluşan iki alt gruba ayrılmıştır. Pozitif kontrol grubundaki 20 adet üst 2. premolar dişe kavite açılmamıştır. Negatif kontrol grubundaki 20 adet üst 2. premolar dişe ise sadece endodontik MOD kavitesi açılmış ve bu şekli ile bukkal ve palatinaltüberküllerindeki kırılma değerleri incelenmeye çalışılmıştır. Dental adezivlerin ve restoratif materyallerin dişlerin bukkal ve palatinal tüberküllere sağladıkları dirençler, sabit hızda artan basma kuvveti uygulaması sonucu tüberküllerde kırıklar oluşturan kuvvet miktarlarının ölçülerek karşılaştırılmasıyla değerlendirilmiştir. Diş tüberküllerinde kırık oluşturacak kuvveti uygulamak ve bu kuvvetin değerini belirlemek amacıyla, `Unıversal Testing Machine' adı verilen cihazlardan biri olan İnstron cihazı kullanılmıştır. Ölçümler sonrası elde edilen veriler, istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu bulgulara göre: Nano-kompozit rezinle restore edilen grubun kırılma direnci ortalaması, Hibrit kompozit grubu ile restore edilen gruptan daha yüksektir. Ancak aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Nano- kompozit grubunda Prime&Bond NT en dayanıklı adezivdir. Hibrit-kompozit grubunda Clearfil SE Bond daha yüksek kırılma direnci göstermiştir. Endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonunda bonding uygulanarak yapılan kompozit rezin restorasyonların, geriye kalan diş yapısını kuvvetlendirerek dişin kırılmaya karşı direncini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Böylece, bu restorasyonların daha fazla zaman gerektiren, dişte daha fazla madde kaybına neden olan ve ekonomik olmayan kron uygulamalarına iyi bir alternatif oluşturabilecekleri kanısındayız. Anahtar kelimeler : Kök kanal tedavisi, kırılma direnci, bonding ajan, kompozitler
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the effects of bonding materials on buccal and palatinal tubercules resistance in maxillary premolar teeth of whose root canal treatment is made, and MOD cavity is opened. We used three different adhesives. Clearfil SE Bond, Prime&Bond NT, Clearfil S3 Bond are used in two groups of composites . The first group was TPH (that contains Hybrid particules) and second group was Ceram-x mono ( contains nano particules).. In this study, 160 newly extracted upper premolar teeth were used. With rooth canal crown-down techniques, from coronal to apical HERO (High Elasticity in Rotation) Shaper instruments were used. 120 teeth were selected and separated in two groups . The first group contains hybrid, and the second group contains nanofil. These groups have been separeted into three sub-groups compossed of 20 teeth on which three different dental adhesives systems will be applied. We used 40 teeth for control groups. They were separeted into two subgroups as positive and negative control groups. While a cavity is made on 20 upper premolar teeth of positive group only endodontic MOD cavity is made on 20 upper premolar teeth of negative group. And by this way, buccal and palatinal tubercule resistance was investigated. Positive effects of adhesive and restorative materials on buccal and palatinal tubercule were measured to compare resistance Instron, one of the `Universal Testing Machine? was used.to provide enough strength for breaking tubercule and measure this strength, Values achieved by measurements are statistically estimated. According to these values: Resistance of teeth covered with nano composite resin is higher than the teeth covered with hybrid composite. But, difference between them cannot be statistically explained.(p>0.05) İn nano-composite group Prime&Bond NT is the most resistant adeziv. vi İn-Hybrid-composite group Clearfil SE Bond is more resistant againts being broken. As result, while restoring teeth on which endodontic treatment is made, composite resin restoration with bonding increase resistance of teeth against broken. These restorations were found as better alternatives than prosthodontic fixed restorations. Keywords : Root canal treatment, fracture resistance, bonding agents, composites