Farklı döner alet sistemlerinde kullanılan Ni-Ti eğelerin mekanik özelliklerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
The comparative evaluation of mechanical characteristics of Ni-Ti files which are used in different rotary systems
  1. Tez No: 224350
  2. Yazar: TARIK TOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VELİ ASLANALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalısmada, son yıllarda gelistirilen yeni jenerasyon Ni-Ti döner alet sistemlerinden olan ProTaper (Dentsply, Maillefer, Ballaigues, ?sviçre) ve HEROShaper (Micro-Mega, Besançon, Fransa) Ni-Ti eğelerin, crown-down kök kanal preparasyonu yöntemiyle sabit eğimli seffaf akrilik bloklardaki sekillendirme etkinliklerinin ve döngüsel yorgunluk test cihazı kullanılarak mekanik direnç özelliklerinin karsılastırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıstır. Çalısmamızın sekillendirme asamasında, eğimli kök kanal seklini taklit eden toplam 60 adet .02 koniklik açısına sahip, hazır seffaf akrilik bloklar üzerinde her iki grup döner sistem eğelerinin sekillendirme etkinlikleri karsılastırmalı olarak incelenmistir. Sekillendirme öncesi ve sonrası görüntülerin elde edilmesi için Direkt Dijital Görüntüleme yöntemi kullanılmıstır. Kaydedilen bu sekillendirme öncesi ve sonrası görüntüler bir bilgisayar programında çakıstırılarak daha önceden yerlestirilmis olan milimetrik cetvel sayesinde kalibre edilip, belirlenen noktalarda ölçümler yapılmıstır. Çalısmamızın bulgularına göre, eğimli akrilik blok kanallarında HEROShaper Ni-Ti esaslı döner alet sistemi, sekillendirme etkinliği bakımından diğer sisteme göre istatistiksel açıdan daha anlamlı sonuçlar vermistir. Çalısmamızın ikinci asamasında, ProTaper ve HEROShaper döner sistem Ni-Ti eğelerin karsılastırmalı döngüsel metal yorgunluğu yapılması amacıyla, Gambarini tarafından gelistirilen test cihazının benzer bir prototipini kullandık. Bu çalısmamızda, test aparatında ProTaper grubundan 40 ve HEROShaper .grubundan da 40 olmak üzere toplam 80 adet Ni-Ti eğe kullanılmıstır. Bu çalısmada elde ettiğimiz sonuçlara göre, HEROShaper .04/25 grubu, ProTaper F2 grubuna göre istatistiksel anlamda daha dirençli olmakla birlikte HEROShaper .04/30 ile ProTaper F3 grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanamamıstır. Anahtar Kelimeler : ProTaper, HEROShaper, nikel-titanyum, kök kanal preparasyonu, döner sistem eğeler, taklit kanallar, döngüsel yorgunluk testi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate comparatively the shaping effects of ProTaper and HEROShaper nickel-titanium rotary system instruments, which both have been newly designated and produced in recent years, on transparent resin simulated curved canal blocks and the cyclic fatigue metal resistance of the same rotary systems on a test device which was produced by the aid of a computer aided design program with our own affords according to the original size prototype that was initially introduced and developed by Gambarini. We used sixty transparent resin simulated canal blocks which was consisting of 30 for each group in the first `shaping ability stage? of our study. Before and after the shaping preparation procedure, images were taken by using ?direct digital imaging? method. The preoperative images were superimposed over the postoperative images with a special computer graphic software program and measurements were performed directly on the obtained images. According to our results, HEROShaper system performed statistically more acceptable shaping forms than its counterpart. In the second stage of our investigation, we used a simulated cyclic fatigue test device that was produced by the aid of a computer numerically controlled technique according to the original size and shape which was initially developed by Gambarini. We evaluated comparatively the cyclic fatigue metal resistance of totally 80 finishing size ProTaper and HEROShaper groups. According to the results of the study, HEROShaper instruments were statistically more steady under test conditions than its counterpart smaller size group but there was no statistically significant difference regarding the larger size groups between the two trademarks. Keywords : ProTaper, HEROShaper, nickel-titanium, root canal preparation, rotary files, simulated canals, cyclic fatigue testing.