Gülhane Askeri Tıp Akademisi hemşirelik öğrencilerinin ve hemşirelerin kendilerini fiziksel olarak nasıl tanımladığını belirlemeye yönelik inceleme
An investigation into physical self-perceptions of student nurses and nurses working at Gülhane Military Medical Academy
  1. Tez No: 443905
  2. Yazar: FİGEN ERKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelik okuyan öğrenciler ile çalışan hemşirelerin kendilerini fiziksel olarak nasıl algıladıklarının incelenerek çeşitli değişkenlerle karşılaştırılmasıdır. İlişkisel tarama modeli biçimindeki bu araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılında GATA Hemşirelik Yüksekokulu'nda okuyan 282 öğrenci ve söz konusu yılda GATA'da görev yapan 204 hemşire üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak amacıyla Hülya AŞÇI tarafından geliştirilen 'Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri' kullanılmıştır. Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri için hesaplanan Cronbach's Alpha katsayı değeri çalışan grubu için sırasıyla 0.92, öğrenci grubu 0.93 olarak bulunmuştur. Bu değerler ilgili ölçeklerin güvenilir olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, KFT Envanteri için yapılan faktör analizi neticesinde sportif aktiflik faktörü, fiziksel özgüven faktörü, fiziksel görünüş memnuniyetsizliği, genel özgüven eksikliği faktörü ve zayıf bünye faktörü adı altında beş faktör elde edilmiş, katılımcıların kendilerini fiziksel olarak nasıl tanımladığı belirlenmiş, grupların kendini fiziksel olarak farklı seviyelerde aktif olarak tanımlamaları ile gruplardaki genel öz güven tanımlamasının doğru orantılı olduğu belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında, öğrenci ve hastanede çalışan hemşirelerin kendilerini fiziksel olarak nasıl algıladığı ve fiziksel aktivite düzeyleri incelenerek belirlenmeli ve sorun varsa çözümler üretilmeye çalışılmalıdır. Kişilerde öz güveni artırmak ve dolayısıyla daha sağlıklı bir birey olmalarını sağlamak maksadıyla fiziksel aktivitelere katılımı artırıcı tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate how the students in a nursing school and nurses in a hospital perceive themselves physically and compare them with some variables. In the relational screening model, this study was conducted with 282 students in GMMA Nursing School during the 2013-2014 Academic Year and 204 nurses working in GMMA in the meanwhile. To collect the data concerning physical self perception to the participants, Physical Self-Description Questionnaire (PSDQ), developed by Hülya Aşçı, was used. Coefficient values of Cronbach alpha calculated for Physical Self-Description Questionnaire were found as 0.92 for the working group and 0.93 for the students respectively. Those values demonstrated that relevant instruments were reliable. In this study, it was obtained five factors named as activeness in sports, physical self-confidence, physical appearance dissatisfaction, overall self-confidence deficiency, and weak body structure, defined how the participants describe themselves physically, and concluded that there was a direct relationship between the level of how they describe themselves and the level of their overall self-confidence. In the light of this information, it is necessary to clarify how the nurse students and the nurses working at the hospitals perceive themselves and their physical activity level and to produce solutions if necessary. It is also crucial to take precautions to increase the level of participation of people in physical activities to improve their self-confidence as well as to raise healthy individuals.