Uzaysal oryantasyonda (taşıt- deniz tutması) vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Motion sickness evaluation of the vestibular system
- Tez No: 424687
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN ERDOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hareket hastalığı, taşıt tutması olarak bilinen ve denge sisteminin uyumunu bozacak şekilde veya algılanan hareket sonrası gelişen dengesizlik, bulantı, baş dönmesi, cilt reninde solma, aşırı tükrük salınımı, uyku hali, baş ağrısı ile birlikte kusma, soğuk terleme gibi karakteristik bazı belirti ve bulgularla ortaya çıkan bir klinik bir tablodur. Bir çok neden hareket hastalığına sebep olmaktadır. Bunlar arasında kara, hava, deniz araçlarıyla seyahat ve son elli yılda ortaya çıkan durum olan uzay araçlarıyla seyahat sayılabilir. Hareket hastalığı bireylerde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bazı kişilerde hiç hareket hastalığı olmazken bazılarında zaman zaman, bazılarındaysa neredeyse her yapılan hareketle hareket hastalığı oluşmaktadır. Ancak hareket hastalığının ortaya çıkması için mutlaka hareket olması gerekmemektedir. Hareket eden görsel alanlarda hareket hastalığı yaratabilir. Bu çalışmanın amacı, uzaysal oryantasyonda (taşıt ve deniz tutması) olan hastaların vestibüler sistemlerinin sağlıklı bireylerin vestibüler sistemi ile karşılaştırmaktır. Çalışma, Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ülkü Ulusoy Polikliniği'ne başvuran ve çalışmaya gönüllülük esasına dayanarak katılmayı kabul eden 18-50 yaş arasında olan 30 motion sickness (hareket hastalığı) hastası olma ihtimali olan ve 30 sağlıklı bireylerle olmak üzere toplamda 60 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın uzaysal oryantasyonda (taşıt-deniztutması) vestibüler sistemin değerlendirilmesi için Videonistagmografi (VNG), Dix-Hall-pike manevrası kullanılarak, vestibüler fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla prospektif deneysel olarak yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki tüm hastaların Gaze Vertical ve Gaze Horizontale sonuçları normal çıkmıştır. Kalorik test sonuçları normal çıkmış ve istatistiksel olarak hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmaya katılan hasta ve kontrol gruplarının tamamında spontan nistagmus'a rastlanmamıştır. Saccade test sonuçları normal çıkmış ve istatistiksel olarak hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Pursuit 0.2 Hz Asymmetry Sol Göz ve Sağ Göz için hasta ve kontrol gruplarının ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Optokinetik test sonuçları normal çıkmış ve istatistiksel olarak hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Motion sickness also known as travel sickness, is a condition in which a disagreement exists between visually perceived movement and the vestibular system's sense of movement. It is characterized by the feelings of dizziness, bodily warmth, sweating drowsiness, yawning, variations inmouth dryness levels, headaches, stomach awareness, severenausea and emesis (vomiting). Motion sickness occurs differently in individuals. Motion sickness can be caused by a variety of factors. These include travel on land, air and sea vehicles and spacecraft. While there was no motion sickness in some people some times, and in some almost every move made by motion sickness. However movement need not necessarily move to the emergence of the disease. The moving image areas can cause motion sickness. The purpose of this study is to compare the vestibular system of healthy patients with vestibular motion sickness. The study is including the 30 healthy person and 30 motion sickness patients who are between 18-50 ages and applicated to Turgut Ozal University Medical Faculty Hospital Ulku Ulusoy Clinic. The study consists of a total of 60 volunteers, The study is porspective experimental study. To evealute the vestibular system used the study motion sickness (VNG), Dix-Hall-Pike maneuver, In all patients in the control group patients and normal group patients the results of Vertical and Horizontal Gaze are normaly. Caloric test results were normal, and statistically no significant differences were found between patients and control groups. Spontaneous nystagmus was not observed in all patients and controls groups who was participate to the study. Saccade test results were normal, and statistically no significant differences were found between patients and control groups. Pursuit of 0.2 Hz Asymmetry left eye and for the right eye results were different and the results was statistically significant difference between the patient and control groups. Optokinetic test results were normal, and statistically no significant differences were found between patients and control groups.