Karaciğer kitlelerinin ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkısı
Diagnostic use of diffusion weighted mri in differential diagnosis of liver masses
- Tez No: 193461
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA OBUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkçe ÖzetAMAÇ:Karaciğer kitlelerinin karakterizasyonunda ve benign-malign ayrımının yapılmasındadifüzyon ağırlıklı MR görüntüleme ile ADC değerlerinin ölçülmesi ve tanıya katkısınınaraştırılması.GEREÇ ve YÖNTEM:Karaciğer kitlesi nedeniyle üst batın MRG incelemesi yapılan, konvansiyonelsekanslar ile 1 cm ve üzerinde kitle saptanan 30 olguya, ek olarak difüzyon ağırlıklı MRsekansı uygulandı. 1,5 Tesla MR cihazında aksiyal planda, single shot echo- planar spin ekosekansı ile her 3 yönde (x, y, z), 2 farklı b değerinde (b=0 ve b=1000 mm2/s ) difüzyonduyarlı gradiyentler uygulanarak difüzyon ağırlıklı görüntüler ve ADC haritaları elde edildi.30 olgudaki toplam 41 karaciğer kitlesinin ortalama ADC ölçümleri yapıldı.BULGULAR:41 Karaciğer kitlesinin 24 tanesi benign, 17 tanesi malign kitlelerdi. Benign kitleleri 6kist, 14 hemanjiom, 2 abse ve 2 kist hidatik oluşturuyordu. Malign kitleler ise 8 metastaz, 4hepatosellüler karsinom, 4 kolanjiosellüler karsinom ve 1 safra kesesi adenokarsinomundanoluşmaktaydı. ADC ölçümleri sonucunda en yüksek değerler kist ve hemanjiomlara aitti.Benign lezyonların ortalama ADC değeri 2,57 x 10-3 mm2/s iken malign lezyonların ortalamaADC değeri 0,86 x 10-3 mm2/s olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
İngilizce ÖzetPURPOSEThe purpose of this study is to evaluate the value of diffusion weighted MRI indifferentiating benign and malignant liver masses by comparing their ADC?s.MATERIALS AND METHODSThirty patients who had liver masses more than 1 cm in diameter detected by routineupper abdominal MRI, were examined with diffusion weighted MRI additionally. Twodifferent diffusion gradients (b values were b=0 and b=1000 mm²/s) were applied in threedifferent directions (x, y, z) using single shot echo-planar SE with 1,5 T MR imager.Diffusion weighted images and ADC maps of 41 liver masses in 30 patients were obtained.Mean ADC values of benign and malignant hepatic lesions were measured and comparedstatistically by Mann- Whitney- U test.RESULTSThe number of benign and malignant masses were 24 and 17 respectively. Benignmasses were consisted of 6 simple cysts, 14 hemangiomas, 2 abcesses and 2 hidatid cysts.Malignant masses were 8 metastatic lesions, 4 hepatocelluler carsinomas, 4 colangiocellulercarsinomas and 1 gall bladder adenocarsinoma. The ADC values of simple cysts andhemangiomas were the highest among all liver masses. The mean ADC values of benign andmalignant liver masses were 2,57 x 10â¯Â³ mm²/s and 0,86 x 10â¯Â³ mm²/s respectively.