Diyabetik makula ödeminde intravitreal triamsinolon asetat uygulamasının fonksiyonel sonuçlarının morfometrik analizi
Morphometric analysis of functional outcomes of intravitreal triamsinolon asetat application in diabetic macular edema
- Tez No: 224372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ HAKAN DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diyabetik maküler ödem tedavisinde son yıllarda uygulaması artan intravitreal steroid uygulaması, ciddi yan etkileri (göz içi basınç artışı, katarakt, retina dekolmanı, lens perforasyonu, endoftalmi, psödoendoftalmi) olmasına rağmen, maküler ödeminin azaltılması ve görmenin hızlı rehabilitasyonu için sıkça kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Bu çalışmada, diyabetik maküler ödem tedavisi için intravitreal triamsinalon asetat (İVTA) uygulanan hastalarda, multifokal elektroretinografi (Mf-ERG) ile maküla fonksiyonu ve optik koherens tomografi ile santral retina kalınlığı ölçümleri; enjeksiyon öncesi, 15. gün, 3. ,6. ,9. ve 12. aylarda değerlendirildi. Böylece tedavinin fonksiyonel sonuçları morfolojik olarak da değerlendirilmiş oldu. Ayrıca, komplikasyonlar ve tedavileri değerlendirildi. Sonuç olarak, İVTA uygulamasının, maküla ödemini (santral retina kalınlığı) azalttığı ve Mf-ERG'de amplitüdlerde artma ve latansa azalma olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler :Diyabetik maküla ödemi, Multifokal elektroretinografi, Optik koherens tomografi.
Özet (Çeviri)
IVTA (intravitreal triamcinolon asetat) injection application is treatment modality in diabetic macular edema in recent years. It has some complications (intraocular pressure elevation, cataract formation, lens perforation, endophthalmitis, etc). In spite of these complications, it is quite useful in by solving macular edema and rehabilitation of vision. In this study, we aimed the show this effects of IVTA. To do this we make multifocal electroretinogram (Mf-ERG) and optical coherence tomography (OCT) measurement of macula, so detected the electrophysiologic and morphometric improvement of macular edema. With this aim we applied IVTA injection to the patient who has diabetic macular edema. Before this application full ophthalmologic examination has been done each of the patient. Then at the before injection, fifteenth day, third, sixth, ninth, twelfth month full ophthalmologic examination has been done again. Mf-ERG and OCT measurements have been applied so get the morphometric and physiologic improvement of the macula has been detected. While doing this we also detected the complication of this procedure. As a result of this study we find decrease on macular edema (so thickness of macula) on OCT measurements, and increase on macular amplitude, decrease on latency. Keywords :Diabetic macular edema, Multifocal electroretinograhpy, Optical coherence tomography.