Diabetik maküler ödem tedavisinde intravitreal Triamsinolon ile intravitreal Bevacizumab'ın karşılaştırılması
Comparision of intravitreal triamsinolon a cetate and becacizumab injection treatment for diabetic macular edema
- Tez No: 281824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Diabetik maküla ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid ve intravitreal bevacizumab uygulamasının, görme keskinliği, göz içi basıncı ve komplikasyon üzerine olan etkilerini karşılaştırmak.Materyal ve Metod: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde, Ekim 2008 ile Ocak 2010 tarihleri arasında takip edilen, 62 hastanın 62 gözü çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrılarak, 62 gözden 31 göze 4 mg/0.1 ml intravitreal triamsinolon asetat (IVTA), 31 göze de 2,5 mg/0.05 ml intravitreal bevacizumab (İVBE) tedavisi uygulandı. İVTA grubunun (grupl) yaş ortalaması 64 ± 10 yıl iken İVBE grubunun yaş ortalaması (grup2) 61,68 ± 9,1yıl idi. Takip kriterleri olarak en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİGK), göz içi basıncı değerleri (GİB), ön ve arka segment bulguraı belirlendi ve iki grup birbiriyle kıyaslandı.Bulgular: İntravitreal enjeksiyon öncesi ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EÖGK) İVTA grubunda 1.30 ± 0,48 logMAR iken, İVBE grubunda 1.33 ± 0,67 logMAR idi. İntravitreal enjeksiyon öncesi ortalama görme keskinliği açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Enjeksiyondan sonra gruplar arasında 1.hafta,1.ay, 3.ay, 6.ay ve 1.yılda ortalama görme keskinliği düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.İVTA grubun görme düzeyleri, kendi içinde karşılaştırıldığında preoperatif değer ortalamasına göre 1.ve 3.ayda elde edilen ortamlalar anlamlı olarak yüksekti.İVBE grubunda ise görme düzeyleri kendi içinde karşılaştırıldığında preoperatif değer ortalamasına göre 1.ayda elde edilen ortalamalar anlamlı olarak yüksekti.GİB değerlendirilmesinde İVTA ve İVBE gruplarında 1.hafta,1.,3.6.ay ve 1.yılda hiçbir gözde 21 mmHg'dan yüksek değildi ve iki grup arasında anlamlı fark yoktu.Her iki grupta enjeksiyon sonrası komplikasyon izlenmedi.Sonuç: Diabetik maküla ödemi tedavisinde 4 mg/0.1 ml intravitreal triamsinolon asetonid ve 2,5 mg/0.1 ml intravitreal bevacizumab uygulamaları etkili yöntemlerdir. Her iki tedavi arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Our aim is to compare intravitreal bevacizumab injection and triamsinolon injection treatment for visual acuity, intraocular pressure and complication in patients with diabetic macular edema.Patients and Method: Sixty-two eyes of 62 patients followed between October 2008 and January 2010 in the Zonguldak Karaelmas University Hospital at the Ophthalmology Clinic were included in this study. The patients randomized in two groups, in the first group 4 mg/0.1 ml intreavitreal triamsinolon acetate (IVTA) injected 31 eyes and the second group 2, 5 mg/0.05 ml intravitreal bevacizumab(IVBI) injected to other 31 eyes. The mean ages in IVTA and IVB groups were 64 ± 10 and 61,68 ± 9,1 years respectively. Two groups were compared for the best corrected visual acuity (BCVA) changes, intraocular pressures changes and anterior and posterior segment complications.Results: Best corrected visual acuity was 1.30 ± 0,48 logMAR in IVTA group and 1.33 ± 0,67 logMAR in IVBI group preoperatively. There was no statically difference between groups for preoperative BCVA. Also there was no statically difference between the groups for BCVA changes at the post- injection first week, 1. months, 3. months 6. months and first year follow-up examinations. In the IVTA group, BCVA increased significantly at 1 and 3 months when compared pre-injection values. BCVA increased significantly at first month postoperatively in IVBI group. In both groups and during all follow-up periods, there was no increase in intraocular pressure values above 21 mmHg in the eyes. There was no statically difference between groups. There was not seen any complication during follow-up examinations in both groups.Conclusion: In diabetic macular edema therapy, 4 mg/0.1 ml intravitreal triamsinolon acetonide and 2,5 mg/0.1 ml intravitreal bevacizumab injections was found effective and safe methods and there was no statically difference between groups for therapy effectiveness and complications.