İlk atak psikotik bozukluğu olan erkek hastalarda altı haftalık olanzapin tedavisi sonrasında ortaya çıkan metabolik değişiklikler ve bu değişikliklerin tedavi etkinliği ile ilişkisi
Metabolic changes with six-week olanzapine treatment at first episode psychotic male patients and association of the changes with treatment response
  1. Tez No: 224378
  2. Yazar: CENGİZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kilo alımı atipik antipsikotikler için üzerinde önemle durulan bir konu olup, olanzapinin kilo alımı ile iliskili oldugu bilinmektedir. Olanzapin, bu nedenle diyabet ve dislipidemi görülme sıklıgını arttırmaktadır ve buna neden olan mekanizma yeterince bilinmemektedir. Bazı arastırmacılar kiloda ortaya çıkan belirgin veya göreceli artısın tedaviye yanıtla iliskili oldugunu belirtmislerdir. Bu çalısmamızın amacı, antipsikotiklere baglı ortaya çıkan kilo alımı ile tedaviye yanıt arasındaki iliskiyi belirlemek ve olanzapinin erken dönemde, enerji dengesi ve glukoz metabolizmasında önemli rol oynadıgı düsünülen ghrelin, leptin ve kolesistokininin (CCK) plazma seviyeleri üzerine olan etkilerini arastırmaktır. Daha öncesinde hiçbir psikotrop ilaç kullanmamıs olan 20 ilk atak psikotik hasta çalısmaya dahil edilmistir. Hastalara 20 mg/gün olanzapin verilmistir. Tedavinin baslangıcında ve 6.haftada leptin, ghrelin ve CCK plasma seviyeleri ile Vücut Kitle ndeksi(VKİ), bel çevresi, açlık kan sekeri, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve total kolesterol seviyeleri ölçülmüstür. Hasta grubunun tedavi öncesi ghrelin seviyeleri kontrol grubuna oranla yüksek olarak tespit edilmistir (p=0,018).
Özet (Çeviri)
Weight gain is an important issue in the use of atypical antipsychotics and olanzapine?s association with weight gain is well recognized. Olanzapine, has been implicated in weight gain and higher incidence of diabetes and dyslipidemia and the mechanism of these adverse reactions remains unclear. Some researchers report that therapeutic response is closely related to an absolute and relative gain in weight. The purposes of this study were to explore the association between antipsychoticinduced weight gain and therapeutic response and the early effects of olanzapine on plasma levels of ghrelin, cholecystokinin (CCK) and leptin, three important hormones that play crucial roles in the regulation of energy balance and glucose metabolism. Twenty first-episode psychotic patients who had never received any psychotropic medication were included. The patients received 20 mg/day olanzapine. Plasma levels of ghrelin, cholecystokinin and leptin, as well as weight, Body Mass Index (BMI), waist circumference, fasting glucose, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol and triglycerides were investigated at the baseline and at end of the 6th week. Pretreatment ghrelin levels were higher in patients compared to healthy control subjects (p=0,018).