Azotprotoksitin düşük akımlı anestezi tekniğinde hemodinamik parametreler, bispektral indeks değerleri ve derlenme üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of nitrous oxide on haemodynamics, bispectral index values, and postoperative recovery with low flow anesthesia
  1. Tez No: 224394
  2. Yazar: SERKAN ŞENKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET COŞAR, Y.DOÇ.DR. FERRUH BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurumsal etik komitenin onayı alındıktan sonra, 20-50 yas arasında, ASA I-II, elektif tiroidektomi geçirecek 40 olgu rastgele iki gruba ayrılmıstır: N2O Grubu (n=20), Hava Grubu (n=20). Premedikasyon uygulanmamıs; anestezi indüksiyonu propofol (2,5 mg/kg), fentanyl (2 ?g/kg) ve vekuronyum (0,1 mg/kg) ile yapılmıs ve olgular entübe edildikten sonra sevofluran ile anestezi idamesine baslanmıstır. 10 dakika yüksek akım (6 L/dk) sonrası düsük akımlı (1 L/dk) anesteziye geçilmistir. İdamede; endtidal degeri %2 olacak sekilde %40 O2+N2O/Hava içinde sevofluran inhalasyonu kullanılmıstır. Hava grubunda ek fentanyl ihtiyacı anlamlı olarak yüksek bulunmustur. İnspirasyon kolunda O2 konsantrasyonu, Hava grubunda tüm olgularda ortalama 30. dk civarında, N2O grubunda ortalama 58.dk civarında %30'un altına düsmüstür. Arter basınçları N2O grubunda Hava grubuna göre daha düsük seyretmistir. Kalp hızı degerlerinde iki grup arasında anlamlı fark olmayıp; N2O grubunda bazal degere göre sonraki ölçümler anlamlı olarak daha düsüktür. BİS degerleri, N2O grubunda düsük akımlı dönem boyunca Hava grubuna göre daha düsük seyretmistir. N2O grubunda EtCO2 degerleri düsük akımlı dönemdeki ölçümlerde yüksek bulunmustur. Erken derlenme bulguları karsılastırıldıgında; sadece sözlü cevap zamanı N2O grubunda daha uzun bulunmustur. Sonuç olarak N2O'in, narkotik analjezik ihtiyacını azalttıgını, oksijenasyonu iyilestirdigini, EtCO2 degerlerini artırdıgını, BIS degerlerini düsürdügünü, noninvaziv arter basınçlarını düsürdügünü, erken derlenmeyi hızlandırmadıgını saptadık. N2O kullanım endikasyonlarının degisik vaka serilerinde tartısılmaya devam edilmesinin gerekli oldugunu düsünmekteyiz. Anahtar Kelimeler : Azotprotoksit, Düsük akımlı anestezi, Hemodinami, BİS
Özet (Çeviri)
After ethics committe approval, ASA I-II patients aged 20-50, who will undergo elective thyroidectomy, were randomized into two groups. N2O group (n=20), Air group (n=20). Anesthesia was inducted with propofol (2,5 mg/kg), fentanyl (2 ?g/kg), and vecuronium (0,1 mg/kg) in unpremedicated patients. Anesthesia was maintained with sevoflurane after the intubation. Endtidal sevoflurane was tried to fix at 2% in 40% O2+N2O/ air. Low-flow anesthesia (1 L/min) was started after a 10 min initial high flow period (6 L/min). Additional fentanyl use was significantly higher in the air group. Inspired O2 concentration decreased under 30% about 30 min in air group and 58 min in N2O group from the beginning of anesthesia. In N2O group, non-invazive blood pressures were lower than air group throughout the procedure. There were no significant differences in heart rates comparing the groups; except between the base and the following lower measurements in N2O group. The BIS values were lower in N2O group. The endtidal CO2 measurements were significantly higher from 25 min to 75 min of low-flow anesthesia in N2O group. Comparing early recovery results, only response to verbal commands in N2O group was significantly longer. We concluded that N2O improves oxygenation, increases endtidal CO2 values, decreases opioid needs, BIS values, and blood pressures, and does not shorten early recovery time. As a result, we think that indications for routine use of N2O must go on to be studied in different cases. Anahtar Kelimeler : Nitrous Oxide, Low Flow Anesth, BIS, Haemodynamics