Servikal kanser tarama programında sitolojik patoloji saptanan hastalarda HPV DNA tayini ve tiplemesinin kolposkopik ve histopatolojik sonuçlarla ve sitoloji tekrarıyla karşılaştırmalı analizi
Comperative analysisi of HPV DNA testing and typing with colposcopic,histopathologic findings and repeat cytology of the patients who has cytologic pathology in cervical cancer screening programme
  1. Tez No: 224411
  2. Yazar: IŞIL UZUN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN BENGİSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda servikal smearda patoloji (ASCUS -LGSIL-HGSIL) saptanan 76 hastada ,kolposkopik değerlendirme ve hem PCR hem Microarray tekniği ile HPV DNA ve tip tayini yapılmıştır.Kolposkopik değerlendirmede patoloji saptanan ASCUS ve LGSIL hastalarına ve tüm HGSIL hastalarında histopatolojik değerlendirme yapılmıştır.Ve tüm hastalara tanı ve tedaviden bağımsız 4-6 ay sonra sitolojik değerlendirme tekrarı yapılmıştır.Çalışmanın amacı ASCUS-LGSIL-HGSIL olgularında HPV DNA tayini,tiplemesi ile servikal smear ,kolposkopi,histopatolojik sonuçlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek,sitoloji tekrarında yeniden patoloji saptanan olgularda HPV DNA ilişkisini ortaya koymaktır.Aynı zamanda HPV tayini için PCR ve microarray teknikleri beraber değerlendilecektir.Çalışmamızda servikal smear ile,kolposkopi,histopatolojik bulgular arasında anlamlı ilişki mevcuttur.HGSIL hastalarında anormal kolposkopi %77.8 iken, LGSIL(%40.7) ve ASCUS için bu oran %20dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTColposcopic examination and HPV DNA test with PCR and Microarray techniques were made to 76 patients with smear pathology (ASCUS-LGSIL-HGSIL) in our study group.Repeat cytologic exam after 4- months and Histopathologic examination of all HGSIL cases and ASCUS ?LGSIL cases with positive colposcopy were made.The purpose of our study to evaluate the association between HPV DNA types and smear,colposcopic findings ,histopathologic findings and to evaluate the HPV DNA correlation of the cases with pathologic findings in repeat cytologic exam.Also the correlation between PCR andm icroarray tecniques were assessed.İn our study there was statistically significiant correlation between smear and colposcopic and histopathologic findings.Colposcopy revealed abnormal findings in %77,8 of HGSIL cases,%40.7 of LGSIL cases and %20 of ASCUS cases.There was also statistically significant between smear pathology and HPV type 16.There was no statistically significant correlation between histopathologic findings and HPV type.