Kronik başağrısı modeli
Chronic headache model
  1. Tez No: 224504
  2. Yazar: PELİN ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Trigeminovasküler sistem aktivasyonunun başağrısındaki rolü bilinmesine rağmen kronik başağrısında trigeminovasküler sistem aktivasyonunu ile ilgili literatürdeki model sayısı sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda ratlarda farklı bir kronik başağrısı modeli oluşturmayı amaçladık.Etik kurul kararı alındıktan sonra trigeminal sinirin oftalmik dalı olan nazosilier sinir ligasyonu uygulanarak oluşturulan kronik başağrısı modelinde 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 35 ve 40. günlerde deneklerin davranış değişiklikleri von Frey testi, fırça allodinisi, ısı testi ile değerlendirildi. Ayrıca nazosilier sinir ligasyonundan 45 gün sonra TNC'deki c-fos ekspresyonu incelendi.Çalışmanın sonucunda nazosilier sinir ligasyonu uygulanan tarafta periorbital bölgede, sham operasyonun yapıldığı tarafla karşılaştırıldığında 12. günden itibaren von Frey eşik değerlerinde ve termal eşik değerlerinde anlamlı olarak azalma olduğu saptandı, bu azalma 40. günde de devam etmekteydi. Ayrıca nazosilier sinir ligasyonu uygulanan tarafta 12. günden itibaren fırçaya pozitif cevap yüzlerinin, sham operasyonun yapıldığı tarafa göre daha yüksek olduğu tespit edildi. Operasyondan 45 gün sonra TNC'deki c-fos ekspresyonu incelendiğinde ise sinir ligasyonunun uygulandığı tarafta lamina I ve II'de c-fos pozitif nöronların sayısının, nazosilier sinir ligasyonunun uygulanmadığı tarafa göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Bu modelin geliştirilmesinin, gelecekte klinikte yeni tedavi stratejilerinin oluşturulmasında katkıları olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The role of trigeminovasculer activation in headache is known but in literature there is only a few models observing the trigeminovasculer activation in chronic headache. For this reason in the following research it is aimed to compose a different model of chronic headache.As the Ethics Committee approval was obtained, after performing a chronic headache model with ligation of nasociliary nerve, ophthalmic branch of trigeminal nerve; responses of the rats to von Frey ligaments, brush and termal stimulation is evaluated on the 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 35, 40th days. Also the c-fos expression in the TNC is examined after 45 days.As a result, after 12 days in the right periorbitary regions of the rats, where the nasociliary nerve ligation performed, the thresholds to von Frey ligaments and termal stimulation are reduced compared to the left periorbitary regions; and on the 40th day these results are still continuing. Also the percentages of the positive responses to brush are higher in the right periorbitary regions compared to the left regions of the rats. After 45 days, when the c-fos expression in the TNC examined, the number of c-fos positive neurons in the lamina I and II are found to be higher in the right periorbitary regions compared to the left regions. We believe that in the future the improvement of this model will give raise to the new treatment modalities in the clinical usage