A cross-cultural examination of English language teachers' job burnout: The case of Iran and Turkey
İngilizce öğretmenleri arasındaki mesleki tükenmişlik düzeylerinin kültürlerarası incelenmesi: İran ve Türkiye
  1. Tez No: 315057
  2. Yazar: EBRAHİM KHEZERLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMIREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Mesleki tükenmişlik ?çaba ve ödül arasındaki algının tutarsızlığından kaynaklanan işle ilgili bir sendrom olarak tanımlanmıştır? (Farber, 1991, p. 24). Maslach ve Jackson (1981) en çok kabul edilen tükenmişlik modelini üç boyut olarak tanıtmıştır: duygusal tükenme (EE), duyarsızlaşma (DP) ve küşük kişisel başarı (PA) (Maslach and Leiter, 1997; Maslach, Schaufeli and Leiter, 2001). Mesleki tükenmişlik başagrısı, mide ve bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kas kasılmaları, kronik yorgunluk, kaygı, depresyon, ve uyku düzensizliği gibi ruhsal ve fiziksel problemlere yol açabilir. Buna ek olarak mesleki tükenmişlik eğitim alanlarında başlıca bir sorun olmakta ve öğretim kalitesini, öğrenci başarısını, okul atmosferini ve sosyal refahı olumsuz olarak etkilemektedir. Bundan dolayı, bu çalışma eğitim amaçları için yararlı bir çalışmadır. Bu amaçla, bu çalışma Maslach ve Jackson (1981) tarafından tanımlanan EE, DP ve PA tükenmişlik süreçlerinin üzerindeki etkilerini görebilmek için kişisel, okul ve idari seviyede bulunan öğretmenler arasında üç tip tükenmişlik kaynağını içermektedir.Sonuçlara göre Türk öğretmenlerin duygusal tükenmişlik seviyeleri İranlı öğretmenlerden daha fazla olup İranlı öğretmenlerin kişisel başarı seviyesi Türk öğretmenlerden daha fazladır. Bunun yanında İranlı ve Türk öğretmenlerin duyarsızlaşma seviyesi hemen hemen aynıdır. Tek yönlü ANOVA sonuçları milliyet, cinsiyet, ve yaş değişkenleri ve EE, DP ve PA arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak regresyon analizlerine göre profesyonel özdeğerlilik, iş yükü ve EE, DP ve PA kişisel, okul ve idari seviyede bulunan İranlı öğretmenler arasında en güçlü faktörlerdir. Türk öğretmenleri arasında da en güçlü faktörler değer uyuşmazlığı, sosyal destek, ve öğretmen özerkliğidir. Üstelik iki yönlü ANOVA'nın sonuçları milliyet, yaş ve cinsiyetle kişisel, okul ve idari faktörlerin EE, DP ve PA üzerinde çifte ekisini göstermektedir. Son olarak nitel analizin sonuçlarına göre İranlı öğretmenler tükenmişliğin kaynağını idari faktörler olarak görürken, Türk öğretmenler okul faktörleri olarak görmektedir. Bu çalışmanın bulguları dil öğretmenleri, yöneticiler, müdürler, materyal geliştiriciler, program yazanlar ve fikir oluşturanlar için büyük ölçüde yararlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burnout was characterized as ?a work-related syndrome that stems from an individual?s perception of a significant discrepancy between effort (input) and reward (output)? (Farber, 1991, p. 24). Maslach and Jackson (1981) introduced the most widely accepted conceptualization of burnout that has three dimensions: emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishment (Maslach and Leiter, 1997; Maslach, Schaufeli and Leiter, 2001). Burnout can cause psychophysical problems such as, headaches, gastrointestinal illness, high blood pressure, diabetes, muscle tension, chronic fatigue, anomie anxiety, depression, and sleep disturbances. Moreover, teacher burnout is a major concern in educational settings and negatively impacts teaching quality, student achievement, school climate, and social welfare. Therefore, the study was useful for educational purposes. To this end, three types of burnout sources among teachers at individual, school-level and administrational levels were involved in the study to see their effects on EE, DP and PA processes of burnout as characterized by Maslach and Jackson (1981).The results revealed that Turkish teachers experience more EE burnout than Iranian teachers who perceive more PA than Turkish teachers, whereas, Iranian and Turkish teachers experience DP burnout almost equally. The findings based on One-way ANOVA also demonstrated there was significant relationship between nationality, gender, and age variables and EE, DP, and PA burnout processes. Moreover, the multiple regression results showed Professional Self-esteem, Workload, and Fairness were the strongest predictors of EE, DP, and PA processes among Iranian teachers at individual, school and administrational level, respectively; whereas, in the case of Turkish teaches they were Value Incongruence, Social Support and Teacher Autonomy. Moreover, the results of Two-way ANOVA revealed interaction effects between Nationality, Gender, and Age variables and individual, school-level, and administrational factors on EE, DP, and PA burnout processes. Finally, the results of qualitative part displayed Iranian teachers considered the administrational factors as the main source of burnout, while Turkish teachers concentrated on school-level factors. The findings of the study are useful mainly for language teachers, administrators, managers, material writers, syllabus designers, and policy makers.