İzotretinoin uygulamasında taurin kullanımının ovaryan yapı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of taurine utilization on ovarian structure during isotretinoin administration
- Tez No: 918723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE MERVE SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda; dermatolojik olarak özellikle akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan izotretinoin dolayısı ile oluşan olası ovaryum hasarı üzerinde, oldukça etkili bir antioksidan olduğu bilinen ve doğal olarak organizmada da bulunan taurinin ekzojen olarak takviyesinin, bu hasar üzerinde nasıl bir koruyucu etki göstereceğinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla; 6-8 haftalık Sprague-Dawley cinsi 30 adet dişi rat, 5 gruba ayrıldı (n=6). Sham (SF) Kontrol Grubuna steril serum fizyolojik (SF) (taurin çözücüsü), Sham (Susam Yağı) Kontrol Grubuna susam yağı (izotretinoin çözücüsü), Taurine Grubuna 300 mg/kg taurin, İzotretinoin Grubuna 5 mg/kg izotretinoin, İzotretinoin ve Taurin Grubuna ise ajanlar kombine şekilde aynı dozlarda uygulandı. 28 günlük deney süresince tüm ajanlar oral gavaj yolu ile deneklere verildi. Deney bitiminde serum örneklerinde Anti-Müllarian Hormon (AMH) düzeyleri ile ovaryum dokusunda Hematoksilen-Eozin histokimya ve FOXO3a immünohistokimya boyamaları yapıldı. Serum AMH düzeyleri, follikül sayımları ve immünohistokimya boyamaları ile elde edilen H-Skor verileri istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışma sonucunda izotretinoin uygulamasının ovaryum dokusunda çeşitli dejeneratif değişimlere ve primordial folliküller başta olmak üzere follikülogeneziste bozulmaya neden olduğu tespit edildi. İzotretinoinin özellikle primordial folliküller üzerindeki bu etkisi yapılan serum AMH ölçümlerinden elde edilen veriler ve FOXO3a immünohistokimya boyamaları ile de desteklendi. Taurinin, izotretinoin toksisitesi koşullarında ovaryal doku sağlığını korumada ve bozulmuş follikülogenezin düzenlenmesinde etkin rol oynadığı ve izotretinoin tedavisi sırasında taruinin destek bir ajan olarak kullanımının, izotretinoinin tedavi süresince yol açacağı olası ovaryal hasar üzerinde etkin bir terpötik olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to investigate the potential protective effect of exogenous taurine supplementation, which is a highly effective antioxidant that is naturally present in the organism, on possible ovarian damage caused by isotretinoin, that is widely used in dermatological treatments, particularly acne treatment. For this purpose; Sham (Saline) Control received physiological serum (taurine solvent), Sham (Sesame Oil) Control received sesame oil (isotretinoin solvent), Taurine Group received 300 mg/kg taurine, Isotretinoin Group received 5 mg/kg isotretinoin, Isotretinoin and Taurine Group received the agents in combination at the same doses for 28 days. All solutions were administered through oral gavage. At the end of the experiment; serum Anti-Müllerian Hormone (AMH) levels were studied, Hematoxylin-Eosin histochemistry and FOXO3a immunohistochemistry stainings were performed in ovarian tissue. Serum AMH levels, follicle counts and H-Score data obtained from immunohistochemistry staining were analyzed statistically. Taken together, it was revealed that isotretinoin administration resulted in various degenerative changes through the ovarian tissue as well as deteriorating in folliculogenesis, especially for the primordial follicles. The effect of isotretinoin, particularly on primordial follicles, was corroborated by serum AMH measurements and FOXO3a immunohistochemistry stainings. In conclusion, it was established that taruine actively protects ovarian tissue health and regulates defective folliculogenesis after isotretinoin toxicity. Using taruine as a supplement during isotretinoin treatment would be an effective therapeutic against the potential ovarian damage induced by isotretinoin during treatment.