Çocukluk çağı allerjik rinit tedavisinde budesonid, levosetirizin ve montelukastın nazal hava akımı ve semptom skorlarına etkileri
The effects of budesonide, levocetirizine and montelukast on nasal airway flow and symptom scores in the management of childhood allergic rhinitis
- Tez No: 224541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ELDEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Allerjik rinit, klinik olarak, allerjenle temas sonrası nazal membranların IgE ilişkili inflamasyonu ile ortaya çıkan semptomatik bir burun hastalığıdır. Allerjik rinit global bir sağlık problemidir. Dünya genelinde prevalansı %10-25'dir ve insidansı giderek artmaktadir. Bu çalışmanın amacı, persistan allerjik rinitli çocukların tedavisinde budesonid, levosetirizin ve montelukast kullanılmasının etkinliği ve güvenilirliğini araştırmaktı. Yaşları 6-16 yaş arası değişen, 20 sağlıklı gönüllü çocuk ve 45 orta-ağır persistan allerjik rinitli çocuk bu çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize şekilde bu üç tedavi grubundan birine 8 haftalık tedavi periyodu için alındılar; 15 hasta budesonid, 15 hasta levosetirizin ve 15 hasta montelukast tedavi grubunda yer aldı. Bu üç ilacın etkileri, serum IgE, ECP, nazal smear ile kan eozinofil sayısı, total eozinofil sayısı değerleri, nazal ve non-nazal semptom skorları ile nazal hava akımı ölçülerek değerlendirildi. Tedavinin 4. ve 8. haftalarının sonunda testler tekrar yapıldı. Semptom kartlarının sonuçları her bir ilacın nazal ve non-nazal semptom skorlarını 4 ve 8.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is clinically a symptomatic disorder of the nose, induced after allergen exposure, by an IgE mediated inflammation of the nasal membranes. Allergic rhinitis is a global health problem. Its prevalence is 10-25% worldwide and its incidence is increasing. The purpose of the present study was to investigate the efficacy and safety of budesonide, levocetirizine and montelukast use for the treatment of children with persistant allergic rhinitis. 20 healthy vounteers children and 45 children with mild-severe persistant allergic rhinitis aged from 6 to16 years old were included into the study. Patients were randomly assigned to one of three tratment groups for a period of 8 weeks; 15 were assigned to the budesonide group, 15 to the levocetirizine group and 15 to the montelukast group. The effects of the three agents were evaluated by serum IgE, ECP, nasal smear and blood eosinophil count, total eosinophil count values, nasal and non-nasal symptom scores and nasal airflow. The tests were re-performed at the end of the 4. and 8. weeks of the treatment.