Psödofakik gözlerde akomodasyonun Powerrefraktör II (Plus Optix CR03) cihazı ile ölçümü
The measurement accommodation in psudophakic eyes using Powerrefractor II (Plus Optix CR03)
- Tez No: 224556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SAMET ERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Akomodasyonu objektif olarak ölçen plus optix cihazı yardımı ile psödofakik göz grubunu fakik kontrol grubu ile kıyaslamakGEREÇ VE YÖNTEM: Bir gözünde katarakt olan ve başka patolojik bulgu izlenmeyen, diğer gözde ise muayene bulguları tamamıyla doğal olarak izlenen ve Snellen eşelinde görme keskinliği 1,0 olarak saptanan, Fakoemülsüfikasyon ve Sensar AR 40eTM GİL implantasyonu yapıldıktan sonra ameliyatlı gözünde ameliyat sonrası görme keskinliği Snellen eşelinde 1,0 olarak saptanan 30 hastanın opere olan 30 gözü psödofakik göz grubunu, fakik olan diğer gözleri ise kontrol grubunu oluşturdu. Ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1.,3., ve 6. ay kontrollerinde ayrıntılı refraksiyon, ön segment ve fundus muayenesi yapılan hastaların biyometri ve akomodasyon ölçümleri 6. ayda yapıldı. İstatistiksel analiz student t testi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak yapıldı.BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 54,13±6,46 yıl (37?61 yıl) olarak bulundu. Psödofakik göz grubunda yalancı akomodasyon ortalama 1,17±0,56 D ve kontrol göz grubunda akomodasyon gücü ortalama 1,50±0,61 D olarak saptandı. Kontrol göz grubunda akomodasyon gücü psödofak göz grubundaki yalancı akomodasyondan istatiksel olarak anlamlı daha yüksek bulundu (p=0,003).SONUÇ: Psödofakik göz grubunda akomodasyon gücünü kontrol grubuyla kıyasladığımızda anlamlı olarak düşük olarak saptamış olmakla birlikte psödofak gözlerde düşük miktarlarda da olsa bir miktar akomodasyonun olduğunu saptadık. Psödofak gözlerdeki akomodasyonu değerlendirebilmek için değişik ölçüm yöntemleri kullanılarak daha fazla sayıda araştırmaya ihtiyaç olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To compare the pseudophakic group to phakic control group wing powerrefractor II device which measure accommodation objectively.METHOD: Thirty patients who had cataract in one eye and normal fellow eye with a visual acuity of 1,0 were included in the study. All eyes undergoing cataract surgery had a visual acuity of 1,0 after phacoemulsification and Sensar AR 40eTM IOL implantation. Detailed refraction, anterior segment and fundus examination were performed postoperatively at 1. day, 1. week, 1, 3, 6. months biometry and accommodation measurements were performed at 6. month. Statistical analysis was performed by student t test and Pearson correlation test.RESULTS: The mean age of patients was 54,13±6,46 years (37-61 year). Pseudoaccommodation was found 1,17±0,56 D in pseudophakic eye group and accommodation was found 1,50±0,61 D in control eye group. Accommodation power was found statistically higher in control eyes group when compared to pseudoaccommodation in pseudophakic eye group (p=0,003).CONCLUSİON: We detected a small amount of accommodation in pseudophakic eyes even though it is statistically lower when compared to control group. We think that more studies are necessery to evaluate pseudophakic accommodation in pseudophakic eyes using different measurement techniques.