Ürolojik laparoskopik cerrahide abdominal CO2 insuflasyonunun hemodinamik ve ventilatör etkileri
Yhe hemodynamic and ventilatory effects of intraabdominal CO2 insuflation in urologic laparoscopic surgery
- Tez No: 224560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ TUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu retrospektif çalışmada, mayıs-2005 ve ağustos 2007 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Üroloji Kliniğinde laparaskopik kistektomi ve nefrektomi yapılmış 28 hastada, bakılmış olan, ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve ameliyattan sonra alınan arter kan gazları, ameliyat öncesi ve sonrası tam kan, biyokimya tetkikleri değerlendirilmiştir. PCO2, PO2, kreatinin, trombosit sayısı, kan üre değeri gibi değişkenler, hastalar operasyon süresine ve VKI'ne göre gruplandırıldıktan sonra karşılaştırılarak ürolojik laparoskopik ameliyatlar sırasındaki CO2 insüflasyonunun hemodinamik ve ventilatör etkileri gösterilmeye çalışılmıştır. Hastalar operasyon süresine göre 1 saatten kısa ve 1 saatten uzun olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 1 saatten uzun süren operasyonlarda hiperkarbinin anlamlı olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, we evaluate the 28 patients? preoperative, peroperative and postoperative blood gas examples, preoperative and postoperative complet blood counts and biochemical analyzes who had laparoscopic cystectomy and nefrectomy between april-2005 and august-2007 in Gazi Univercity Department of Urology . The variable factors like PCO2, PO2, creatinine, platelet count, blood urea nitrogen was divided to the groups according to patients? body mass indexes and operation time and than they compared to show the hemodynamic and ventilatory effects of CO2 insuflation during the urological laparoscopic surgery. Patients were divided into two groups according to operation time less than 1 hour and more, and we found significant hipercarbia in the group which operation time was more than 1 hour(p0.05).