Preterm bebeklerde taburculuk öncesi supine (Sırtüstü) pozisyonda kalma sürecinin değerlendirilmesi
To assess the process of staying in supine position before discharge in preterm babies
- Tez No: 224598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) tedavi/bakım alan preterm bebeklerde taburculuk öncesi supine pozisyonda kalma sürecinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır.Çalışma İstanbul il sınırları içinde III. düzey yoğun bakım hizmeti veren bir özel hastanede 1.7.2007 - 31.12.2007 tarihleri arasında yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; araştırmanın yapıldığı YYBÜ'ye 1.7.2007-31.12.2007 tarihleri arasında yatan tüm bebekler, örneklemini ise aynı tarihler arası YYBÜ'ye yatan 30 preterm bebek oluşturmuştur.Araştırma verileri literatür bilgileri doğrultusunda hazırlanan Yenidoğan Bilgi Formu ve Yenidoğan İzlem Formu kullanılarak elde edilmiştir. YYBÜ'deki tüm preterm bebeklerin aileleri araştırma hakkında bilgilendirilmiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden ailelerden yazılı izin alınmıştır.Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 15.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında student t testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of study was to assess the process of staying in supine position before discharge in preterm babies who were treated in newborn intensive care unit (NICU).Study was conducted between 1st of July 2007 and 31st of December 2007, in a private hospital which has 3rd level intensive care unit, in the boundaries of Istanbul.The population of this study was all babies who were in NICU between 1st of January 2007 and 31st of December 2007 and sample of this study was 30 preterm babies in NICU between the same dates.Data were conducted by means of Newborn Information Form and Newborn Monitor Form which were created through literature. All preterm babies? parents in NICU were informed about the study and written permissions were taken from the parents who accepted to participate in this study.Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 15.0 was used to analyse the data. Quantitative data were analyzed using Student T-Test to compare the groups which had normal distributed parameters and Mann Whitney U test to compare the groups which had non-normal distributed paremeters, besides descriptive statistics (mean, standart deviation). Chi-Square Test and Fisher?s Exact Chi-Square Test were also used to analyze the qualitative data.