Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerde normatif veriler ve test retest değişkenliği
Normative data and test retest variability in vestibular evoked myogenic potantials
  1. Tez No: 429029
  2. Yazar: KADRİ SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller, periferik vestibüler sistemin uyarılması ile tetiklenen miyojenik refleks cevaplarının ölçülmesi temeline dayanan bir elektrofizyolojik test yöntemidir. Refleks cevabı sternokleidomastoid kas üzerinden ölçülüyorsa servikal VEMP, ekstraoküler kaslar üzerinden ölçülüyorsa oküler VEMP olarak isimlendirilir. Servikal VEMP'in sakkül ve inferior vestibüler sinir kaynaklı vestibülokollik refleksin aktivasyonunu, oküler VEMP'in ise vestibülooküler refleks aktivasyonu gösterdiği belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı servikal VEMP'e ait normatif verilerin elde edilmesi ve test retest değişkenliğini değerlendirilerek standardizasyona katkı sağlanması ile test güvenirliğinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada sağlıklı katılımcılar her grupta 30 kişi olacak şekilde yaş gruplarına göre üçe ayrılmış (1. Grup:10-17 yaş arası, 2. Grup: 18-59 yaş arası, 3. Grup: 60 yaş ve üzeri) ve herbirine ortalama 12 gün ara ile iki kez servikal VEMP testi uygulanmıştır. Testler baş rotasyonu metodu kullanılarak 80, 85, 90 ve 95 dB uyaran şiddetlerinde ve 500, 1000 ve 2000 Hz tone burst uyaran ile yapılmıştır. Her iki kulak ayrı ayrı test edilmiştir. Test parametrelerinin ortalama değerleri hesaplandığında P1 latansı 18,43±3,09 ms, N1 latansı 25,77±3,5 ms, P1-N1 interlatansı 7,34±2,53 ms ve amplitüd 32,84±28,81 μV olarak saptanmıştır. Kulak tarafı ve cinsiyet açısından ölçülen parametreler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. P1 latansı, N1 latansı, P1-N1 interlatansı ve amplitüd değerleri gruplar arasında karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı farklılıkların olması yaş gruplarına göre ayrı normatif verilerin belirlenmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Test ve retest karşılaştırıldığında latans süreleri ve amplitüd değerlerinde anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak; bu çalışma ile servikal VEMP'in tekrarlanabilir bir test olduğu gösterilmiş olup tanı testi olarak güvenilir bir test olduğu görülmüştür. Standardizasyon için her kliniğin kendi normatif değerlerini belirlemesi ve bunun için yaş gruplarını da dikkate alması yerinde olur. Amplitüd değerlerindeki geniş dağılım ve standart sapmanın fazla olması nedeniyle test sonuçlarının değerlendirilmesinde amplitüdten çok latans değerlerinin dikkate alınması daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Vestibular evoked myogenic potentials (VEMP), is an electrophysiological assesment technique based on evaluation of myogenic reflex responses induced by stimulation of peripheral vestibular system. The reflex responses are called cervical VEMP, when they are measured from sternocleidomastoid muscle, on the other hand; They are called oculer VEMP, when they are measured from extraocular muscles. It was indicated that cervical VEMP displays vestibulocollic reflex activation induced by saccule and inferior vestibular nerve; and ocular VEMP displays the vestibuloocular reflex activation. The purpose of this study is to contribute to the standardization by collecting normative data and evaluating test-retest variability of cervical VEMP; and to demonstrate its reliability. In this study, healthy participants were divided into 3 groups of 30 volunteers, according to their age (Group 1: 10-17 years old, Group 2: 18-59 years old, Group 3: above 60 years old). Each was tested twice with a mean interval of 12 days. The tests were performed with stimulus intensities of 80, 85, 90 and 95 dB and 500, 1000 and 2000 Hz tone burst stimuli, using head rotation method. Both ears were tested seperately. When the mean values of testing parameters were calculated, mean value of P1 latency was 18,43±3,09 ms, mean value of N1 latency was 25,77±3,5 ms, mean value of P1-N1 interlatency was 7,34±2,53 ms and mean value of the amplitude values were 32,84±28,81 μV. Among parameters measured in terms of ear sides and genders, no statistically significant difference was determined. When the P1 latency, N1 latency, P1-N1 interlatency and amplitude values of the groups were compared, statistically significant differences indicated the need of definition of the normative data for each age group. Test-retest comparison showed no significant difference in terms of latency and amplitude. In conclusion, this study has shown that cervical VEMP is a repeatable and diagnostically reliable test. For standardization, determination of normative data with consideration of age groups is recommended for each clinic. Due to broad distribution and standard deviation in amplitude values, utilization of latency instead is more convenient.