Mine matris proteini ve kalsiyum hidroksit ile yapılan vital pulpa girişimlerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
A comparative study: the use of enamel matrix derivative and calcium hydroxide in vital pulp therapies
- Tez No: 224606
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Disin gelisimi sürecinde amelogeninlerin ve amelinlerin, odontoblastların son farklılasma asamasına ve dentin olusumuna katıldıkları düsünülmektedir. Bununla birlikte odontoblastların, amelogenin proteinini aktif olarak sentezledigi ve salgıladıgı bildirilmistir. Çalısmamızdaki amaç, klinikte vital pulpa tedavilerinde sıklıkla kullanmakta oldugumuz kalsiyum hidroksit ile periodontoloji'de kullanılan ve mine matris türevi olan Emdogain® jel ile yapılmıs vital pulpa tedavileri sonucunda olusan dentin köprülerinin varlıgını ve pulpada gözlenen degisiklikleri incelemek ve karsılastırmaktır. Çalısmada on adet kuzunun (Ovis aries) toplam altmıs adet süt alt kesici disleri kullanıldı. Disler üç gruba ayrıldı. Bir gruba herhangi bir uygulama yapılmadı ve kontrol grubu olarak kullanıldı. Açılan pulpa yüzeylerine ise, sırasıyla kalsiyum hidroksit ve Emdogain® jel uygulandı. Disler gözlem sürelerinin (1, 2, 3, 4 ve 8 hafta) sonunda rasgele ikiser gruba ayrılarak dekapite edildi ve dislerden elde edilen kesitler ısık mikroskobu altında degerlendirildi. Ayrıca ana kesitler üzerinde software programı ile kalınlık ve alan ölçümleri yapıldı. Kalsiyum hidroksit ve distile su karısımı uygulanan örneklerde, kalsiyum hidroksit için tipik olan histolojik görüntüler elde edilmistir. Emdogain® jel uygulanan grupta ise, gelismekte olan doku yara yüzeyinin daha altından gelismeye baslamıstır. kinci haftada sert doku olusumu baslamıstır ve degerlendirilen haftaya baglı olarak dentin köprüsü izlenmistir. Çalısmanın bulguları dogrultusunda Emdogain® jel, biyolojik olarak aktif bir madde olarak, tamir dentini olusumuna neden olabilmektedir. Ancak olusan yeni doku, kalsiyum hidroksit ile olusan dokudan farklı sekilde gelismektedir ve olusan doku miktarlarının kalınlık ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıstır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
During odontogenesis, amelogenin and amelin are proteins that have been suggested to participate in the final differentiation of odontoblasts and dentin formation. Also it has been reported that odontoblast cells synthesis and express amelogenin proteins. The study was designed to examine whether Emdogain® jel could induce dentinal bridge formation without eliciting adverse side effects in pulp capped teeth and to compare these treatment results, with calcium hydroxide treated dental pulps in the lamb teeth. Sixty mandibuler primary teeth of ten lambs were devided into three groups and one group served as controls, other teeth were treated according to their groups (Emdogain® gel, calcium hydroxide paste). Following an observation period of 1, 2, 3, 4 and 8 weeks, the lambs were randomly devided into five groups. The extracted teeth were examined using light microscopy and software measure methods. In the calcium hydroxide group, all histological sections had the classical characteristic appearance of calcium hydroxide-distile water paste treated teeth. In the Emdogain® gel treated group, new tissue formation started at some distance from the apical part of the exposed pulp tissue. The onset of hard tissue formation could be observed after 2 weeks. Due to the observation time complete hard tissue bridging could be observed. The results demonstrate that Emdogain® gel acts as a biologically active agent and induces dentin formation. Compared with calcium hydroxide, the pattern of hard tissue formation induced by Emdogain® gel was markedly different. The thickness of new hard tissue did not show any statistically difference (p>0.05).