Adipozite ve glukoz homeostazı ilişkisinde visfatin ve yüksek moleküler ağırlıklı adiponektin
Visfatin and high molecular weight adiponectin in the relationship between adiposity and glucose homeostasis
- Tez No: 224661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT OKAN YILDIZ, PROF. DR. MİYASE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Obezite ve insulin direnci adiponektin düzeyinde azalma ve visfatinde artma ile ilişkilendirilmiştir. Adiponektinin değişik formları insan serumunda bulunur ve yüksek moleküler ağırlıklı kompleksi (HMWA) aktif formudur. Visfatin adipogeneziste rol aldığı düşünülmekte olan insulinomimetik etkili bir adipokindir. Ancak insulinomimetik etkisi halen aktif tartışma konusudur. Bu çalışmanın amacı obez kadın olgular ve sağlıklı kontrollerde oral glukoz tolerans testi esnasında total adiponektin (TA), HMWA ve visfatin düzeylerinin dinamiklerini incelemek ve bu sayede ismi geçen adipokinlerin adipozite ve glukoz dengesindeki rollerini anlamaktır. Çalışmaya 17 normal glukoz toleransına sahip obez hasta ile yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 17 kontrol alındı. VKİ ve bel çevreleri ölçüldü. Tüm katılımcılara standard OGTT yapılarak bu test esnasında 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda glukoz, insulin, TA, HMWA, visfatin ölçümleri yapıldı. OGTT'den elde edilen verilerden glukoz, insulin, TA, HMWA ve visfatin eğri altı alanları hesaplandı. Vücut yağ kitlesi bioimpedans analiz ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obesity and insulin resistance are associated with decreased adiponectin and increased visfatin levels respectively. Different forms of adiponectin are present in human blood and high molecular weight form (HMWA) is the active circulating form. Visfatin appears to play a role on adipogenesis while there is an active debate about its insulinomimetic effects. The aim of this study was to investigate the dynamics of total adiponectin (TA), HMWA, and visfatin levels in obese and lean women during oral glucose tolerance test (OGTT) in order to estimate the potential roles of these adipokines in the association between adiposity and glucose homeostasis. We studied 17 normal glucose tolerant, obese and 17 age-matched lean healthy women. Anthropometric measurements including BMI and waist circumference (WC) were obtained. All subjects underwent a standard OGTT during which glucose, insulin, visfatin, TA and HMWA levels measured at 0., 30., 60., 90., and 120. min. Using the data from OGTT, area under the curve (AUC) for glucose, insulin, visfatin, TA, and HMWA were calculated. Body fat mass was assessed by bioimpedance analysis.