Kronik diz ağrısı olan hastalarda kaplıca tedavisinin(balneoterapi) ağrı, yaşam kalitesi ve uyku üzerine erken dönem etkileri
Early effects of spa treatment on pain, quality of life and sleep in patients with chronic knee pain
- Tez No: 965078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırmada, kronik diz ağrısı şikâyeti nedeniyle gerçekleştirilen 10 günlük kaplıca tedavisinin diz ağrısı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi üzerindeki erken dönem etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel yöntemlerle gerçekleştirilen araştırmada kronik diz ağrısı çeken hastaların kaplıca tedavisi öncesindeki ve sonrasındaki diz ağrısı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi düzeyleri ölçülmüş ve iki ölçüme ait değerler karşılaştırılmıştır. Hastaların son teste ait diz ağrısı, yaşam kalitesi ve uyku kalitesi düzeylerinin cinsiyete, yaşa, vücut kitle indeksine ve ağrıyla geçirilen süreye göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Materyal ve Metot: Araştırmanın verileri, Kahramanmaraş Ilıca Kaplıcaları'na 12 haftadan uzun süredir devam eden kronik diz ağrısı nedeniyle gelen ve en az 10 gün süreyle kaplıca tedavisi almayı planlayan 87 erişkinden toplanmıştır. Veriler yüz yüze anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Veri toplamak için Visual Analog Skala (VAS) Ağrı Ölçeği, EQ-5D-3L indeksi, EQ-5D VAS Sağlık Durumu Ölçeği ve Richard-Campbell Uyku Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 programı üzerinde Wilcoxon sıralı işaretler testi, Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to examine the early effects of a 10-day spa treatment performed due to chronic knee pain on knee pain, quality of life, and sleep quality. In the study conducted with quasi-experimental methods, the knee pain, quality of life, and sleep quality levels of patients with chronic knee pain before and after the spa treatment were measured and the values of the two measurements were compared. It was also examined whether the post-test knee pain, quality of life, and sleep quality levels of the patients differed according to gender, age, body mass index, and the time spent with pain. Material and Method: The data of the study were collected from 87 adults who came to Kahramanmaraş Ilıca Spas due to chronic knee pain that had been ongoing for more than 12 weeks and planned to receive spa treatment for at least 10 days. The data were collected using a face-to-face survey technique. Visual Analog Scale (VAS) Pain Scale, EQ-5D-3L index, EQ-5D VAS Health Status Scale and Richard-Campbell Sleep Scale were used to collect data. Data were analyzed using Wilcoxon ordinal signs test, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H test on SPSS 26 program.