Pelvik taban kas egzersizinin üriner inkontinans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of pelvic floor muscle exercise on urinary incontinence and quality of life
  1. Tez No: 224693
  2. Yazar: DİLEK SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA KHORSHID
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Stres idrar inkontinans ya da karısık tipte idrar inkontinansı tanısı alan kadınlarda pelvik taban kas egzersizinin üriner inkontinans ve yasam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak planlanan bir arastırmadır. Arastırma T.C. Saglık Bakanlıgı zmir Tepecik Egitim ve Arastırma Hastanesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Üroloji Klinigi'nde 03.08.2005/31.04.2007 arasında yürütülmüstür. Stres idrar inkontinans ya da karısık tipte idrar inkontinansı tanısı alan 34 kadın (çalısma grubu=17 kisi, kontrol grubu=17 kisi) ya pelvik taban kas egzersizi ya da tedavi verilmeyen kontrol grubunu olusturmustur. Çalısma grubundan günde üç kez 60 pelvik taban kas kontraksiyonu yapmaları talep edilmistir. Egzersiz periyodu sekiz hafta devam etmistir. Verilerin istatistiksel degerlendirmesi, sayı, yüzde, Fisher Exact test, Mann Whitney U testi, Pearson Korelasyon analizi kullanılarak yapılmıstır. Çalısma grubundaki hastaların yas ortalamasının 41.82±8.65 yıl, kontrol grubundaki hastaların yas ortalamasının 44.64±6.90 yıl oldugu bulunmustur. Çalısma ve kontrol grubundaki hastaların idrar inkontinansını etkileyen faktörler açısından homojen dagılım gösterdigi belirlenmistir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This is a research planned as an experiment to determine the effects of pelvic floor muscle exercise on urinary incontinence and quality of life in women diagnosed with stress urinary incontinence or mixed urinary incontinence. The research was conducted in the Republic of Turkey, The Ministry of Health, Izmir Tepecik Training and Research Hospital and Dokuz Eylül University Hospital, Urology Clinic between the dates of 03.08.2005 and 31.04.2007. 34 women with stress urinary incontinence or mixed urinary incontinence (study group = 17 individuals, control group = 17 individuals) were allocated to either pelvic floor musle exercise or an untreated control group. The study group was asked to perform 60 pelvic floor muscle contractions in 3 series per day. The exercise period was 8 week. The statistical evaluation of the data was conducted by using number and percentage distribution, Fisher Exact test, Mann Whitney U test and Pearson Correlation analyze. The mean age of patients in the study group was 41.82±8.65 years and that of patients in the control group was 44.64±6.90 years. The patients in the study group and control group were found to show a homogenous distribution in terms of the factors affecting urinary incontinence (p>0.05).