Anosmi ve parosmi ile seyeden nörolojik hastalıklarda olfaktor uyartılmış potanisyeller
Olfactory event related potentials in the patients with the anosmia and parosmia
  1. Tez No: 224692
  2. Yazar: ERDEN ASENA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsanlarda koku alma bozukluklarına objektif tanı koymakta yararlanılabilecek yöntemlerin basında elektrofizyolojik ölçüm yöntemlerinden biri olan ?olaya iliskin potansiyel kaydı yöntemi? gelmektedir. Ancak koku ile uyartılmıs potansiyellerin (KUP) kaydedilmesinde kimyasal bir uyarının duyu organına uygulanması isleminde karsılasılan teknik zorluklar ve kayıt cihazlarının hem çok pahalı hem de çok sorunlu olmaları klinisyenlerin konuya yeterli ilgiyi göstermemelerine neden olmaktadır. Oysa olaya iliskin koku potansiyeli kaydı, objektif ve kantitatif sonuçlar vermesi, kısa sürede tamamlanması ve hasta için agrısız bir test olması açılarından tercih edilmesi gereken bir tanı yöntemidir. Özellikle anosmi ile hiposminin ayırıcı tanısında objektif ve kantitatif tek tanı kriteri koku ile uyartılmıs potansiyellerdir. Bu yöntem aynı zamanda Alzheimer veya Parkinson hastalıgı gibi nörodejeneratif hastalıklarda da hem erken dönemde hastalık hakkında bilgi vermekte, hem de ilaç tedavisinden bagımsız sonuçlar verdigi için hastalıgın takibinde önem tasımaktadır. Bu çalısmada, olaya iliskin koku potansiyellerini yazdırmak için bir bilgisayar kontrollü elektronik olfaktometre ile bir EEG yazdırma ve analiz sistemi gelistirilmistir. Gelistirilen bilgisayar kontrollü elektronik olfaktometrenin yapımı tamamlandıktan sonra çalısmaya dahil edilen 50'ye yakın denegin bir bölümünden olaya iliskin koku ile uyartılmıs potansiyeller kaydedilmistir. Elde edilen sonuçlar, deneklerin Kulak Burun Bogaz hastalıkları kliniginde aldıkları tanı ile uyumlu bulunmustur. Deney sistemi adli vakalarda anosmi ve hiposmi ayrımı için de kullanılmıs ve son 1 yıl içinde 8 adet adli rapor düzenlenmesine olanak saglamıstır.
Özet (Çeviri)
Recording and analysis of olfactory event related potentials is one of the best methods for the objective diagnosis of smell disabilities. However, because of the technical difficulties encountered in delivering a chemical stimulus to the nose and the high price of technical equipment clinicians do not show the due attention to the procedure. On the other hand olfactory event related potentials constitute an objective quantitative test to asses olfactory pathologies especially in the differentail diagnosis of anosmia and hyposmia. The method is also preferable due its being a noninvasive test that can be completed in a relatively short time. This method is also important in the clinical monitoring of Alzheimer?s and Parkinson?s diseases. In this study, a computer controlled electronic olfactometer and EEG recording and analysis system have been developed to record and analyze olfactory event related potentials. Fifty subjects were investigated with respect to their olfactory event related potentials and potentials were recorded from 22 of them. The results obtained were in agreement with the clinical diagnosis they recieved in the Oto-Rhino-Laryngology clinic of our hospital. Tests were also performed on subjects referred to us by the clinic of Forensic Medicine for diagnosis of anosmia and hyposmia. Eight Medical reports were prepared for these subjects within a year. Presently our department is the only department in our country where differential diagnosis of anosmia and hyposmia can be made objectively in a short time.