Mekanik ventilatör desteğinde olan hastalarda müzik terapinin anksiyetenin fizyolojik belirtilerine etkisi
Effect of music therapy on physiological signs of anxiety in patients receiving mechanical ventilatory support
  1. Tez No: 224704
  2. Yazar: ESRA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA KHORSHİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Yogun bakım sıklıkla ventilatör tedavisini kapsar. Mekanik ventilatör destegi alan yogun bakım hastalarında anksiyete yaygın olarak deneyimlenir. Bu deneysel arastırma, mekanik ventilasyon desteginde olan hastalarda bir hemsirelik girisimi olarak müzik terapinin anksiyetenin fizyolojik belirtilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıstır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Klinigi'nde 1 Agustos 2006- 28 Subat 2007 tarihleri arasında tedavi gören, mekanik ventilasyon desteginde olan hastalar arastırmanının evrenini olusturmustur. Bu evrenden sınırlamalara uygun olarak seçilmis hastalar örneklemi (n=60) olusturmustur. Arastırmaya girecek örneklem büyüklügünü tespit edebilmek amacı ile Power analizi yapılmıstır. Power analizine göre 30 hasta deney 30 hasta kontrol grubundan alınmıstır. Uygulama ve kontrol grubu yas ve cinsiyet gruplarına göre eslestirilerek olusturulmustur. Grupların homojenligi saglanmıstır. Arastırma kriterlerine uyan ve mekanik ventilasyon desteginde olan hastalar arastırmanın örneklemini olusturmustur. Örneklemi 18-70 yas grubu, herhangi bir psikiyatrik ve nörolojik hastalıgı olmayan, sedasyon tedavisi almayan, yüksek doz inotrop desteginde olmayan, sedasyon tedavisi kesilen, herhangi bir nöromüsküler bloker ilaç tedavisi almayan, hemodinamik stabilligi olan, mekanik ventilatör modları aynı olan, isitme problemi olmayan, Glaskow Koma Skalası skoru 9 ve 9'un üstünde olan hastalar olusturmustur. Verilerin toplanmasında hasta tanıtım formu ve hasta izlem formu kullanılmıstır. Hasta tanıtım formu, yas, cinsiyet, medeni durum, egitim düzeyi, 167 hastalık tanısı, mekanik ventilatöre baglanma günü'ne ve Glaskow Koma Skalası skoru'na iliskin verilerden olusmaktadır. Hasta izlem formu, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, nabız hızı, solunum hızı ve oksijen satürasyonuna iliskin verileri kapsamaktadır. Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksekokulu ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi etik komitesi arastırmayı onaylamıstır. Arastırmacı ile ilk karsılasmada, her hastadan veya hasta yakınından yazılı onam alınmıstır. Gerekli tüm izinler alındıktan sonra arastırmanın verileri, hasta tanıtım ve hasta izlem formu uygulanarak toplanmıstır. Uygulama ve kontrol grubundaki hastaların uygulanan sedasyon tedavileri kesilmis, sedasyonun etkisinin geçmesi için 30 dakika beklenmistir. Deney grubundaki hastalara Johan Sebestian Bach'ın gevsemeyi saglayıcı etkisi olan klasik müzik eseri MP3 Player ve kulaklıkla 60 dakika dinlettirilmistir. Fizyolojik paremetreler müzik terapiden önce, müzik terapinin 30. dakikasında, müzik terapinin 60. dakikasında, müzik terapi bittikten yarım saat sonra (90. dakika) ölçülmüstür. Veriler SPSS 13 programında kodlanmıstır. Verilerin degerelendirilmesinde; sayısal, yüzdelik, Ki-Kare, Bagımsız Gruplarda T Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi, Mann Whitney U ve Bonferroni Testleri uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Intensive care often includes ventilator treatment. Anxiety is a common experience for critically ill patients receiving mechanical ventilatory support. The purpose of this experimental study was to assess the effectiveness of the influence of music as a nursing intervention on physiological signs of anxiety in patients receiving mechanical ventilatory support. The population for the research was formed by critically ill patients receiving mechanical ventilatory support who were hospitalized within Intensive Care Unit of Department of Anesthesia and Reanimation of Ege University Hospital between the date of 1. August 2006 to 28 February 2007. The patients were selected in according to limitations (N=60). In order to determine the extend to which sample to be included in research, Power Analysis was performed. According to Power Analysis 30 patients enrolled in experimental and 30 in control group. Whom patients were evaluated according to their age groups and gender, a statistically significant difference was not found. Homegenity of groups were ensured. The patients who met the study criteria were taken as a convenient sample. Subject were adults of 18-70 years of age, had not any psychiatric or neurological disease, had not sedated, had not in high dose of inotrop support, had been discontinue the sedative treatment, did not take any neuromuscular blocker drug, had haemodynamic stability, had in the same mode of mechanical ventilator, did not have any impairment in hearing, had a Glaskow Coma Scale Point of 9 and above. ?Patient Introduction Form? and ?Patient Following Form? were used in collecting the data. ?Patient Introduction Form? consists of data related to patients such as age, gender, marital status, educational level, medical diagnosis, number of days receiving ventilatory support and Glaskow Coma Scale score. ?Patient folllowing form? includes data related to systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse rate, respiratory rate and oxygen saturation. The Ethic Committe of the Ege University School of Nursing and Ege University Hospital approved the research. Informed consent was obtained from each patient or patients? relations in writing after the first meeting with the researcher. After all necessary permissions obtained, research data were collected by using ?Patient Introduction Form? and ?Patient Following Form? In patients in experimental and control group were sedative treatment was discontinued and 30 minute was waited. The patients in experimental group were listened to relaxing music of Johan Sebestian Bach who is classical musician by using MP-3 player and the headphones. The systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse rate, respiratory rate and oxygen saturation of the subjects were taken immediately before the intervention, at 30 minute intervals throughout the intervention, and 30 minute after (90. minute) finished the intervention. All data was entered into SPSS version 13.0. The analyse of data was done by using number, percentage, Chi-square, Independent Sample T test, Repeated Measured ANOVA, Mann-Whitney U and Bonferroni test. As measured by analysis of variance with repeated measures systolic blood pressure, diastolic blood pressure, respiratory rate showed statistically significant differences between the patients in experimental and control groups (p0.05).