Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir temsilciliğine başvuran 'insan eliyle oluşturulan travma' mağdurlarında yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluating the quality of life of the tortured people that consulted to Human Rights Foundation Of Turkey,Izmir Branch
- Tez No: 224705
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN KARABABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Public Health, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilciliğine 01.11.2004 ? 31.11.2005 tarihleri arasında başvuran 116 kişiden çalışmaya katılan 57 kişinin ilk başvurularındaki ve TİHV tedavi ve rehabilitasyon programı uygulandıktan sonra 4. aydaki sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini ve depresyon düzeylerini saptamayı amaçladık. Başvuranlara TİHV'nın olağan işleyiş prosedürü uygulandı. İlk görüşmede başvuru hekimi ile TİHV ilk görüşme formu dolduruldu. Ardından rahatsızlıklar ile ilgili tedavi ve rehabilitasyon programı uygulandı. İlk görüşmede ve 4. ayda çağırıldıkları ikinci görüşmede WHOQOL 100 Tr formu ile Beck Depresyon envanterini (BDE) doldurmaları istendi. İlk görüşmeye 57, ikinci görüşmeye 43 kişi katıldı. İlk görüşmede katılımcıların ?hafif depresyon?da oldukları, ikinci görüşmede bu durumun düzeldiği saptanmıştır. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesindeki değişimin de olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Her iki durumdaki değişim istatistiksel olarak anlamlıdır. Yaşam kalitesine etki eden değişkenlerden en göze çarpanlar sosyal yaşama ait olanlardır. İş ve sosyal güvencenin olmaması yaşam kalitesinin birçok alanını etkilemektedir. Yaşam kalitesini etkileyen işkence yöntemlerinin fiziksel zorlayıcılığı olan yöntemlerden çok ruhsal zorlayıcılığı olan yöntemler olduğu görülmüştür. Depresyon ile yaşanan işkenceler arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmemiş, ama depresyonun hemoroid, migren ve impingement sendromu ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda TİHV'nın başvuranlara uyguladığı tedavi ve rehabilitasyon sürecinin kişilerin yaşam kalitelerini arttırıp, depresyon düzeylerinde azalma sağladığı görüşüne varıldı
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to determine the health releated QOL and depression levels of the 57 applicants of Human Rights Foundation of Turkey (HRFT) at their first application and four monts later. The research was conducted between 01.11.2004 ? 31.11.2005. The applicants had got routine HRFT medical procedure. At the first interwiev, the semi structured form of HRFT, BDI and WHOQOL 100Tr were conducted with the consultant doctor. Then, medical therapy and rehabilitation program was held as usual. 3 months after the first interview, BDE and WHOQOL 100 Tr were asked to apply again. Of 116 applicants, 57 held the first, 43 held the second interwiev. Both WHOQOL and BDI scores had statistically significant positive changes at the second interviews. At first, the group seemed to be in depression and recovered after the intervention. Health releated QOL scores had positive changes. The most conspiciuous factors affecting the QOL are releated to social life. Unemployment and the lack of social security are affecting a lot of sectors of QOL. The torture methods which are more compulsive on the mental health are more effective on QOL than physicaly compulsive torture methods. Neither depression, nor Quality of Life showed correlation with torture. Hemoroid, migren and impingement syndrome had correlation with depression. As a result, this study concludes that the medical therapy and rehabilitation process of HRFT helps to raise the QOL and decrease the depression levels of the applicants.